overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Νικήτρια η Πορτογαλία στο ροντέο, ρέκορντμαν ο Ρονάλντο

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Πορτογαλία επικράτησε της Γκάνας με 3-2. Ρεκόρ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο που είναι ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε 5 Μουντιάλ.

Έπειτα από ένα ματς ροντέο ειδικά στην επανάληψη η Πορτογαλία επικράτησε με 3-2 της Γκάνας και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ. Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μέχρι στιγμής σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο ότι δεν είχαμε στο πρώτο μέρος όσον αφορά από θέαμα, τα ζησαμε στην επανάληψη όπου σημειώθηκαν και τα 5 τέρματα του παιχνιδιού. Μάλιστα λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν στο φινάλε οι Αφρικανοί με τον Γουίλιαμς αλλά ο τελευταίος γλίστρησε και έχασε την ευκαιρία .Κορυφαία στιγμή στο ματς το τέρμα που σημείωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος είναι ο πρώτος παίκτης που σκόραρε σε πέντε παγκόσμια Κύπελλα ξεπερνώντας τους Πελέ και Μαραντόνα!

Διάθεση να πιέσει από τα πρώτα λεπτά είχε η ομάδα του Φερνάντο Σάντος επισκέπτοντας αρκετές φορές την περιοχή του Ζιγκί. Η πρώτη μεγάλη φάση για τους «Ίβηρες» σημειώθηκε στο 10′ όταν ο Ρονάλντο βρέθηκε απέναντι από τον Γκανέζο τερματοφύλακα όμως έκανε κακό κοντρόλ και έχασε το γκολ. Ήταν η πρώτη φορά που διασπάστηκε η άμυνα των «μαύρων αστεριών. Νέα καλή στιγμή για τον Ρονάλντο που τρία λεπτά αργότερα είχε κεφαλιά λίγο άουτ. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και ο πρώην πλέον σούπερ σταρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε ακυρωθέν γκολ στο 31′ ενώ η Γκάνα από το 35′ άρχισε να παίρνει μέτρα και να βγαίνει σιγά σιγά από το καβούκι της και αντέχοντας τα υπόλοιπα λεπτά κατάφερε να πάει με το μηδέν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Γκανέζοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο προσπαθώντας να κάνουν την ζημιά στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Στο 55′ μάλιστα λίγο έλειψε να σκοράρουν με τον Κούντους να πιάνει ένα καταπληκτικό σουτ από μακριά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 63′ η Πορτογαλία ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Ρονάλντο από τον Σαλισού και ο παθών το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 και είναι ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε 5 Παγκόσμια Κύπελλα. Και ενώ όλοι περίμεναν ότι οι Ίβηρες» θα διαχειριστούν το προβάδισμα , οι Γκανέζοι δέκα λεπτά αργότερα κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Ο Κουντούς έκανε εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά και πάσαρε στον Αγιού που ισοφάρισε σε 1-1. Γκολ πάρε-βάλε. Στο 77′ οι πρωταθλητές Ευρώπης του 2016 ανέκτησαν το προβάδισμα όταν ο Φερνάντες πάσαρε στον Φέλιξ που πλάσαρε τον Ζίγκι και έκανε το 2-1 σε κομβικό σημείο. Και στο 80′ σκόραραν ξανά όταν ο Φέλιξ έκλεψε την μπάλα πάσαρε στον Ρονάλντο, αυτός στον Φερνάντες και εκείνος είδε τον Λεάο που πλάσαρε ιδανικά τον Γκανέζο πορτιέρο και έκανε το 3-1 στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Το ματς έγινε ροντέο στο 90′ όταν ο Ραχμάν έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Μπουκαρί με κεφαλιά μείωσε σε 3-2. Το ματς συνέχισε να ήταν ροντέο και λίγο έλειψε στο φινάλε να ισοφαρίσουν οι Αφρικανοί όταν ο Ντιόγκο Κόστα είχε την μπάλα δεν είδε τον Γουίλιαμς που καραδοκούσε από πίσω του και πήε την μπάλα αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και έτσι έχασε την μεγάλη ευκαιρία για το 3-3. Μια φάση α λα Μπουχαλάκης πέρυσι με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για το Κύπελλο.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ(Φερνάντο Σάντος): Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες(77′ Λεάο), Οτάβιο(56′ Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ(87′ Ζόαο Μάριο), Ρονάλντο(87′ Γκ. Ράμος), Μπ. Σίλβα(87′ Παλίνια)

ΓΚΑΝΑ(Ότο Άντο): Ζιγκί, Αμαρτέι, Σεϊντού(66′ Λάμπντεϊ), Τζικού, Σαλισού(92′ Σεμένιο), Μπάμπα, Σαμέντ(92′ Κόφι), Πάρτεϊ, Κουντούς(76′ Μπουκαρί), Γουίλιαμς, Α. Αγιού(76′ Τζόρνταν Αγιού)