overfm.gr | La Liga | Νικήτρια η Μπέτις από την …ασπρη βούλα

Χάρη σε δυο εύστοχες εκτελέσεις του Mπόρχα Ιγκλέσιας η Μπέτις πέρασε από το «Νουόβο Εστάντι» κερδίζοντας την Μαγιόρκα με 2-1.

Με μεγαλο πρωταγωνιστή τον Μπόρχα Ιγκλέσιας που πέτυχε ντοπιέτα από την άσπρη βούλα η Μπέτις κέρδισε την Μαγιόρκα με 2-1 μέσα στο «Νουόβο Εστάντι» κάνοντας το δυο στα δυο στην φετινή La Liga.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Μπατάλια βρήκε την μπάλα με το χέρι και μέσω VAR και με καθυστέρηση μάλιστα δόθηκε το πέναλτι που το μετέτρεψε σε γκολ ο Ιγκλέσιας κανοντας το 1-0 για τους «βερντιμπλάνκος». Προς το τέλος του ημιχρόνου οι «Ανδαλουσιάνοι» έχασαν δυο καλές ευκαιρίες με τους Καρβάλιο στο 42′ και με τον Φεκίρ στο 45′ το σούτ του οποιου μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη και συγκριμένα στο 57′ ο Μουρίκι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τους «νησιώτες». Έντεκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Φεκίρ από τον Μπατάλια και ο Ιγκλέσιας ευστόχησε ξανά από τα 11 βήματα και έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι μετά πίεσαν για την ισοφάριση και προς το τέλος έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες με τους Λι και Κόστα όμως η Μπέτις κράτησε την νίκη.

ΜΑΓΙΟΡΚΑ(Χαβιέρ Αγκίρε): Ράικοβιτς, Μαφέο, Ραΐγιο, Βαλιέντ, Κοπέτε (87’Λάγο Ζούνιορ), Κόστα, Λι, Γκρενιέ (63’Αντόνιο Σάντσεθ), Μπατάλια (79’Μπάμπα), Ροντρίγκες (79’Αμπντόν), Μουρίκι.

Ρ.ΜΠΕΤΙΣ(Μανουέλ Πελεγκρίνι): Σίλβα, Μορένο, Γκονσάλες, Πετσέλα, Ρουιμπάλ, Καρβάλιο (87’Λορέν), Ροντρίγκεθ, Χουάνμι, Φεκίρ, Ρόδρι (63’Ρομπέρ), Ιγκλέσιας (79’Ακουκού).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.