overfm.gr | Διεθνή | Νικήτρια η Φενέρ στο ντέρμπι και παρέμεινε στην κορυφή

Η Φενερμπαχτσέ επικράτησε με 93-90 της Εφές Αναντολού στην «Ούλκερ Σπορτς Αρίνα» στην παράταση και παρέμεινε στην πρώτη θέση.

Σε ένα ντέρμπι θρίλερ η Φενερμπαχτσέ ήταν η μεγάλη νικήτρια και επικράτησε με 93-90 της Εφές Αναντολού στην «Ούλκερ Σπορτς Αρένα» στην παράταση και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος με τον κανονικό αγώνα να λήγει με 79-79. Με αυτήν την νίκη η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είναι με 10-2 μαζί με την Τουρκ Τέλεκομ με τους δις πρωταθλητές Ευρώπης να είναι στο 8-4.

Οι γηπεδούχοι χαρακτηριστικά είχαν προηγηθεί με 61-39 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου , όμως οι υπερπρωταθλητές Τουρκίας με αιχμή του δόρατος τον Κλάιμπερν έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί είχαμε θρίλερ με την Φενέρ να φτάνει στην τελική επικράτηση η οποία είχε ως κορυφαίους τους Πιερ και Μόντλει έκαστος να πετυχαίνουν 23 πόντους. Από τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Κλάιμπερν με 39 πόντους.