overfm.gr | Premier League | Νικήτρια η Άρσεναλ στο ντέρμπι και κορυφή με S(h)ak-a-ttack

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπουκαγιό Σάκα η Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Λίβερπουλ στο «Έμιρεϊτς» κερδίζοντας με 3-2 και περνώντας στην κορυφή.

Σε ένα ντέρμπι διαφήμιση του ποδοσφαίρου η Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια με 3-2 επί της Λίβερπουλ στο «Έμιρεϊτς» έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπακαγιό Σάκα που σημείωσε δυο γκολ.

Μόλις στο 58ο δευτερόλεπτο οι «κανονιέρηδες» άνοιξαν το σκορ με τον Έντεργκαρντ να πασάρει στον Μαρτινέλι που έκανε το 1-0.  Στο 15’ η Λίβερπουλ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι που δεν πήρε σε χέρι του Γκάμπριελ, ενώ στο 34′ ο Ντίας έδωσε στον Νούνιεζ που απο κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σε αντεπίθεση των «Λονδρέζων» ο Μαρτινέλι έδωσε στον Σάκα και αυτός νίκησε τον Άλισον για να κάνει το 2-1 στέλνοντας την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια σε ένα ιδανικό σημείο.

Στο 50′ ο Μαρτινέλι έδωσε στον Έντεργκαρντ που σούταρε και έσωσε ο Άλισον ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ζότα πάσαρε στον Φιρμίνο ο οποίος από κοντά ισοφάρισε εκ νέου για τους «ρεντς» σε 2-2. Ήρωας ο Τσιμίκας για τους φιλοξενούμενους που έσωσε στο 64′ πάνω στην γραμμή το πλασέ του Σάκα.

Στο 72′ ο Άλισον είπε όχι σε πλασέ των Σάκα και Ζεσούς και στην ίδια φάση η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Σάκα και η Άρσεναλ ανέκτησε το προβάδισμα της κανοντας το 3-2. Μάλιστα στο 90′ Άλισον και Φαν Ντάικ μπερδεύτηκαν και παραλίγο ο Ολλανδός να πετύχει αυτογκόλ, με την γηπεδούχο ομάδα εν τέλη να πανηγυρίζει την νίκη που την φέρνει στην κορυφή.

ΑΡΣΕΝΑΛ(Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τζάκα, Σαλιμπά, Παρτέι, Έντεγκααρντ (82’ Τίρνεϊ), Σακά (90+4’ Βιέιρα), Ζεσούς (90+1’ Ενκετιά), Μαρτινέλι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ(Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Ματίπ (69’ Κονατέ), Τσιμίκας, Φαν Ντάικ, Άρνολντ (46’ Γκόμες), Τιάγκο, Χέντερσον, Σαλάχ (69’ Φαμπίνιο), Ντίαζ (42’ Φιρμίνο), Νούνιες, Ζότα (81’ Έλιοτ)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.