ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νικηφόρα και η τυπική ρεβάνς για τον Άρη

Ο Άρης νίκησε 2-1 και την τυπική ρεβάνς με την Γκόμελ μετά το 5-1 του πρώτου αγώνα και πλέον κινείται σε ρυθμούς… Μακάμπι Τελ Αβίβ.

27.07.2022 | 23:10

Ο Άρης χωρίς να παίζει σε φουλ ρυθμούς νίκησε 2-1 την Γκόμελ στην «τυπική» ρεβάνς μετά το 5-1 του πρώτου αγώνα. Πλέον οι «κίτρινοι» φορτσάρουν για τους διπλούς αγώνες του επόμενου γύρου με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Το πρώτο γκολ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε ο Γκρέι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, μετά από συνεργαισία του επιθετικού του Άρη, με τον Μαντσίνι.

Έκτοτε ο ρυθμός έπεσε, με την ομάδα του Μπούργος να έχει λίγες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της.

Η Γκόμελ κατάφερε να μειώσει με πένταλτι του Γκογκολασβίλι στο 82ο λεπτό. Ο Άντρε Γκρέι όμως σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, με σουτ στην αριστερή γωνία, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Άρης(Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (46′ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (46′ Πίρσμαν), Ντουκουρέ, Πάπε Σέικ Ντιόπ (23′ Νταμπό), Μαντσίνι, Καμάτσο(83′ Ιτούρμπε), Πάλμα (83′ Χατζηιωάννου), Γκρέι

Γκόμελ (Βλάντιμιρ Νεβίνσκι): Καβάλεβ, Πάντια, Άφι, Σοκόλ, Κοστρόφ (88′ Σόβπελ), Ανουφρίεφ (68′ Καζλούσκι), Αντεόλα (80′ Ποταπένκο), Κουχίνσκι, Μάκας (80′ Γκογκασβίλι), Μπάχα, Σέντκο