overfm.gr | La Liga | Nίκη …τριλέπτου για την Ρεάλ

Ένα τρίλεπτο στις αρχές της επανάληψης ήταν αρκετό για την Ρεάλ Μαδρίτης να επικρατήσει της Βαλένθια με 2-0 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Στις αρχές της επανάληψης και μέσα σε ένα τρίλεπτο η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Βαλένθια στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» σε εξ αναβολής παιχνίδι και μείωσε την διαφορά στους πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Στο 3’ ο Μόντριτς με εξαιρετική κάθετη έβγαλε τετ-α-τετ τον Ασένσιο με τον Μαμαρντασβίλι, αλλά ο γκολκίπερ της Βαλένθια είπε όχι στο σουτ του Ισπανού. Στο 45+2’ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Ρίντιγκερ έπειτα από κόρνερ του Μόντριτς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από παρέμβαση του VAR, λόγω επιθετικού φάουλ του Μπενζεμά στον Μούσα.

Στην επανάληψη η «βασίλισσα» καθάρισε την υπόθεση νίκη. Ο Μπενζεμά έστρωσε στον Ασένσιο ο οποίος με σουτ εν κινήσει άνοιξε το σκορ γράφοντας το 1-0. Και τρία λεπτά αργότερα ο Βινίσιους έφυγε στον κόντρα και με εξαιρετικό τελείωμα τελείωσε την φάση γράφοντας το 2-0. Στο 72′ οι «νυχτερίδες» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παουλίστα με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Βινισιους. Και στο 90′ ο Ροντρίγκο με απευθείας χτύπημα φάουλ προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο Μαμαρντασβίλι απέκρουσε σε κόρνερ.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Μιλιτάο(36’ Καρβαχάλ), Νάτσο, Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά, Κρόος(66’ Τσουαμενί), Θεμπάγιος, Μόντριτς(66’ Βαλβέρδε), Ασένσιο, Βινίσιους, Μπενζεμά(60’ Ροδρίγο)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέ, Γκαγιά, Ντιακαμπί, Γκάμπριελ, Γκιγιαμόν, Αλμέιδα(70’ Μορίμπα), Μούσα(75’ Τσέμερτ), Καστιγιέχο(58’ Μάρκος Αντρέ), Λίνο(70’ Λίνο), Καβάνι(75’ Πέρεθ)