overfm.gr | Premier League | Νίκη της Τότεναμ με ρέκορντμαν Κέιν

Η Τότεναμ επικράτησε με 1-0 της Γουλβς στο «Τότεναμ Χότσπουρ Στάντιουμ» με γκολ του Χάρι Κέιν, ο οποίος έγινε ο πρώτος σκόρερ για μια ομάδα στην Premier League, φτάνοντας τα 250 με τους «Λονδρέζους».

Σε παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της τρίτης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ η Τότεναμ επικράτησε με 1-0 της Γουλβς στο «Τότεναμ Χότσπουρ Στάντιουμ» χάρη σε γκολ του Χάρι Κέιν. Ένα τέρμα ιδιαίτερης σημασίας καθώς ο Άγγλος επιθετικός έγινε πρώτος σκόρερ για μια ομάδα στην Πρέμιερ Λιγκ φτάνοντας τα 250 με τους «Λονδρέζους», ενώ ταυτόχρονα πέτυχε το χιλιοστό τέρμα στην ιστορία της ομάδας του Αντόνιο Κόντε στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο ναι μεν οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Σα , όμως ο ίδιος χρειάστηκε να επέμβει στην κεφαλιά του Κέιν στο 45′. Στην επανάληψη ο τελευταίος απείλησε με τον ίδιο τρόπο στο 51′ αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο υψηλόσωμος φορ πήρε το ριμπάουντ αλλά ο Σα μάζεψε.

Στο 63′ τα «σπιρούνια» είχαν και δεύτερο δοκάρι με σουτ του Σον από τα δεξιά. Και αφού η Τότεναμ είχε δυο δοκάρια, στο αμέσως επόμενο λεπτό πέτυχε το γκολ που έκρινε την συνάντηση. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κέιν ολομόναχος από την μικρή περιοχή έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στην συνέχεια οι «λυκοι» προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες με το 1-0 να παραμένει μέχρι τέλους και τους γηπεδούχους να περνάνε προσωρινά στην κορυφή έχοντας επτά βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι μόλις έναν.

ΤΟΤΕΝΑΜ(Αντόνιο Κόντε) : Λιορίς, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον, Μπεντανκούρ, Χόιμπιεργκ, Κουλουσέφσκι(86′ Μπισουμά), Σον(76′ Ριτσάρλισον), Πέρισιτς(76′ Σεσεσνιόν), Κέιν.

ΓΟΥΛΒΣ(Μπρούνο Λάζε): Σα, Κάστρο, Κόλινς, Κίλμαν, Νούρι(71′ Σεμέδο), Μουτίνιο(58′ Nτενντόκερ), Νέβες, Νούνιες, Ποντένσε(59′ Χιμένες), Νέτο(71′ Τραορέ), Γκέντες(81′ Χουάνγκ).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.