overfm.gr | Διεθνή | Νίκη της Σίτι με γκολ στο ντεμπούτο του Χάαλαντ

Ιδανικό ντεμπούτο για τον Έρλινγκ Χάαλαντ με την φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι, καθώς με δικό του γκολ χάρισε την νίκη με 1-0 κόντρα στην Μπάγερν σε φιλικό που έγινε στο Lambeau Field.

Το δυο στα δυο στα φιλικά προετοιμασίας έκανε η Μάντσεστερ Σίτι. Οι πρωταθλητές Αγγλίας μετά την νίκη επί της Κλαμπ Αμέρικα με 2-1, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση και της Μπάγερν με 1-0 με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να χαρίζει την νίκη στο ντεμπούτο του μάλιστα με την νέα του ομάδα. Πρωταγωνιστής βέβαια ήταν και ο καιρός αφού οι κεραυνοί που έπεφταν έκαναν την αναμέτρηση να ξεκινήσει με ένα τέταρτο καθυστέρηση, ενώ και κατά την διάρκεια του είχαμε διακοπή. Χαρακτηριστικό μάλιστα ήταν ότι οι δυο ομάδες έπαιξαν από κοινού δυο ημίχρονα των 40 αντί 45 λεπτών.

Καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι «πολίτες» και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 4′ με τον Ντε Μπρούινε να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει σύρριζα άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκρίλις σούταρε από το ύψος της περιοχής δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 7′ σωστά ακυρώθηκε γκολ του Γκνάμπρι αφού ήταν σε αντικανονική θέση από την πάσα που δέχτηκε από τον Μίλερ. Στο 12′ όμως η Σίτι άνοιξε το σκορ όταν ο Γκρίλις έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Χάαλαντ με προβολή έκανε το 1-0. Στην συνέχεια το παιχνίδι διεκόπη λόγω κακών καιρικών συνθηκών ενώ στο 16′ παραλίγο ο σκόρερ να κάνει το 2-0 όμως στο τετ α τετ ο Ουπαμεκανό τον σταμάτησε με προβολή. Στο 37′ οι Γερμανοί έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση όταν σε συνεργασία Κομάν-Μανέ ο Γκνάμπρι δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα από κοντά με προβολή.

Ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη με τους πρωταθλητές Αγγλίας να μπαίνουν φουριόζοι και τον Μαχρέζ που μόλις μπήκε στο παιχνίδι να σουτάρει άουτ από ευνοϊκή θέση, ενώ στο 44′ ο Γουίλσον Έσμπραντ βρέθηκε σε θέση βολής όμως νικήθηκε από τον Ούλραϊχ. Πολύ κοντά στο γκολ βρέθηκαν επίσης και στο 58′ όταν σε κατά μέτωπο επίθεση του Ντε Μπρούινε ο Μαχρέζ από δεξιά έκανε το σουτ όμως ο Ουλράιχ είπε όχι. Ακόμη ένα όχι είπε ο Γερμανός τερματοφύλακας σε προσπάθεια του Πάλμερ στο 73′ εντός περιοχής από δεξιά. Στο 77′ παραλίγο να χαμε το κερασάκι στην τούρτα όταν ο Λιούις έκανε άνω κάτω την άμυνα των πρωταθλητών Γερμανίας περνώντας Κίμιχ, Γκάφενμπερχ και Ντε Λιχτ όμως η προσπάθεια του κατέληξε στο αριστερό δοκάρι και το παιχνίδι τελείωσε με το 1-0 και πολύ κολακευτικό για την Μπάγερν η οποία απέφυγε την συντριβή.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.