overfm.gr | Super League 1 | Νίκη ψυχολογίας (2 – 1) κόντρα στον Αστέρα η ΑΕΚ

Μία νίκη ψυχολογίας πήρε η ΑΕΚ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ, για την 26η αγωνιστική της Super League 1

Μία νίκη… ανάσα πήρε η ΑΕΚ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης!

Η «Ένωση» με τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο στον πάγκο, επικράτησε των Αρκάδων με 2-1, χάρη στα γκολ των Σέρχιο Αραούχο και Γιώργο Τζαβέλλα. Ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους ο Χερόνιμο Μπαράλες.

Ο 48χρονος κόουτς της ΑΕΚ, παρέταξε την εντεκάδα με μία έκπληξη με τον Χατζισαφί να παίρνει θέση βασικού στα χαφ και τον Ιρανό να δημιουργεί αρκετά.

Στο 8ο λεπτό, η «Ένωση» άγγιξε το γκολ  με την κλασική ευκαιρία του Αραούχο, ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να του λέει όχι, ενώ υπήρξαν μέχρι να φτάσουμε στο 1-0, ακόμα μια-δύο καλές στιγμές.

Οι Αρκάδες ήταν κάπως ακίνδυνοι επιθετικά, μέχρι το 17ο λεπτό, ύστερα από ένα λάθος του Σιμόες ο Ριέρα έκανε λάθος γύρισμα.

Στο 25ο λεπτό, ύστερα από ένα φάουλ του Τσούμπερ, ο Παπαδόπουλος έβγαλε δύσκολη με γροθιές, ο Χατζισαφί έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, γύρισε υπέροχα προς τον Τσούμπερ που πήρε την κεφαλιά-πάσα προς τα πίσω και ο Αραούχο με άψογη κίνηση και σκαστό σουτ έκανε το 1-0, αφιερώνοντας μάλιστα το γκολ στον Χρήστο Καρβουνίδη που έχασε τη μητέρα του.

Στο 30ο λεπτό, ο Αστέρας απείλησε με άστοχο σουτ του Σίτο, ενώ και στο 37’ πάλι οι Αρκάδες βρήκαν ανοιχτή την άμυνα της ΑΕΚ, ο Ατιένθα σέντραρε χωρίς πίεση και ευτυχώς η κεφαλιά του Βαλιέντε έφυγε άουτ.

Στο 56’ οι Αρκάδες οι Αρκάδες έκαναν την ζημιά, όταν από εκτέλεση φάουλ, ο Μπαράλες με κεφαλιά έκανε το 1-1, με την άμυνα να αδρανεί και τον Σιμόες να έχει εντελώς λάθος τοποθέτηση καλύπτοντας τον αντίπαλο σκόρερ.

Η λύση που έψαχνε ο «Δικέφαλος» τελικά, ήρθε στο 82’, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Γέβτιτς, ο Τζαβέλλας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με άπιαστη γυριστή κεφαλιά έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ στο ΟΑΚΑ, για μία νίκη-ανάσα.

Μετά το τέλος του ματς ο Σιμάνσκι στο τέλος του αγώνα δέχθηκε κόκκινη κάρτα! Δεύτερη κίτρινη.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Τσιντώτας, Μισελέν (90’+2 Σβάρνας), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες, Χατζισαφί (57’ Σιμάνσκι), Μάνταλος (57’ Γέβτιτς), Άμραμπατ, Τσούμπερ (68’ Τάνκοβιτς), Αραούχο (68’ Ανσαριφάρντ).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Καρμόνα (84’ Γκαρσία), Άλβαρεζ, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (46’ Λέο Τιλίκα), Ριέρα (69’ Κρεσπί), Σόνι, Μπαράλες.