overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Νίκη για Ουρουγουάη αλλά αποκλεισμός λόγω Νότιας Κορέας

Μπορεί η Ουρουγουάη να επικράτησε της Γκάνας με 2-0 αλλά έμεινε εκτός των 16 του Μουντιάλ λόγω χειρότερου συντελεστή τερμάτων με την Νότια Κορέα.

Στον βρόντο πήγε η νίκη της Ουρουγουαης επί της Γκάνας με 2-0. Και αυτό γιατί οι δις πρωταθλητές Κόσμου ισοβάθμησαν με την Νοτια Κορέα αλλά λόγω του χειρότερου συντελεστή (4-4 η τελευταία, 2-2 οι πρώτοι) έμειναν εκτός της φάσης των 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ακόμη μια μεγάλη δύναμη μετά τις Γερμανία, Βέλγιο, Δανία που αποχαιρετάει πρόωρα την διοργάνωση. Μετά το τέλος του αγώνα ορισμένοι Ουρουγουανοί διεθνείς σε έξαλλη κατάσταση την έπεσαν στον διαιτητή της αναμέτρησης για τα δυο πέναλτι που δεν τους καταλόγισε. Μάλιστα η ομάδα του Αλόνσο κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της μέχρι το 90′ μέχρι που η Νότια Κορέα σκόραρε και έριξε στο καναβάτσο τους Νοτιοαμερικάνους.

Δυνατό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να επιδίδονται στο πάθος και την ένταση με τα σκληρά μαρκαρίσματα να έχουν την τιμητική τους και με την συμπλήρωση ενός τετάρτου οι Γκανέζοι κέρδισαν πέναλτι με τον Ινιάκι να βρίσκει τον Τζόρνταν Αγιού και το σουτ του να αποκρούεται απο τον Ζίγκι και στην επαναφορά ο τελευταίος ανέτρεψε τον Κουντούς. Ο Αντρέ Αγιού ανέλαβε την εκτέλεση και ο Ροσέτ απέκρουσε. Αυτό έκανε τους Ουρουγουανούς να θυμώσουν και προειδοποίησαν στο 23′ με τον Νούνιες να κανει το σκάψιμο και τον Σαλισού να διώχνει πάνω στην γραμμή. Και τρία λεπτά αργότερα ο Νούνιες σέντραρε , η άμυνα αδράνησε και ο Σουάρες σούταρε ο Ζίγκι απέκρουσε και ο Ντε Αρασκέτα πήρε το ριμπάουντ και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1. Και στο 32′ έπειτα από φοβερό συνδυασμό των δυο φορές πρωταθλητών Κόσμου με τον Πελίστρι να δινει στον Σουάρες και αυτός με κεφαλιά  στον Ντε Αρασέτα που με σουτ από την περιοχή έκανε το 2-0 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.  Στα υπόλοιπα λεπτά η ομάδα του Αλόνσο είχε τον έλεγχο του ματς και πήγε με αυτό το σαφές προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Οι Γκανέζοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη με σκοπό να βάλουν το γκολ που θα τους ξαναβάλουν στο παιχνίδι. Όμως στο 65′ οι Ουρουγουανοι έφτασαν μια ανάσα από το τρίτο γκολ με τον Πελέστρι να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει λιγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Ζίγκι. Ο τελευταίος είχε μια πολύ καλή απόκρουση σε δυνατό σουτ του Βαλβέρδε στο 70′ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κουντούς είχε ένα πολύ καλό σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια του Ροσέτ. Μάλιστα τα «μαύρα αστέρια» έχασαν ακόμη μια καλή ευκαιρία στο 79′ όταν ο Σεμένιο βρέθηκε σε καλή θέση και έκανε το συρτό σουτ με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα αουτ. Εκπληκτική επέμβαση του Ροσέτ στο 81′ σε μακρινό σουτ του Κουντούς. Λίγα λεπτά αργοτερα η Νότια Κορέα έκανε το 2-1 με την Πορτογαλία ένα αποτέλεσμα που άφηνε εκτός την Ουρουγουάη. Η τελευταία βγήκε μπροστά καθώς ήθελε ένα γκολ να περάσει και στο 89′ ο Καβάνι βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε την κεφαλιά από κοντά όμως ο Ζίγκι απέκρουσε εντυπωσιακά. Ο τελευταίος ειχε ακόμη μια μεγάλη απόκρουση στο 95′ σε μακρινό σουτ του Γκόμες. Ενώ έχανε τις ευκιρίες λίγο έλειψε να δεχτεί το γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Ροσέτ να αποκρούει σουτ του Πάρτει ενώ στο 97′ οι Νοτιοαμερικάνοι έχασαν ύστατη ευκαιρία να περάσουν όταν σε γύρισμα του Καβάνι, ο Κοάτες έκανε την προβολή και έφυγε μόλις άουτ. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους Ουρουγουανούς τους μισούς να κλαίνε για τον αποκλεισμό και τους άλλους σε έξαλλη κατάσταση να τα βάζουν με τον διαιτητή που δεν τους έδωσε δυο πέναλτι.

Γκάνα (Ότο Άντο, 4-2-3-1): Zίγκι – Σεϊντού, Αμαρτέι, Σαλισού, Μπαμπά – Παρτέι, Αμπντούλ Σαμέντ(72′ Σεμένιο) – Κούντους(98′ Ισάκου), Αντρέ Αγιού(46′ Mπουκαρί),Τζόρνταν Αγιού(46′ Σουλεμάνα) – Ινιάκι Γουίλιαμς(72′ Κιερέ)

Ουρουγουάη (Ντιέγκο Αλόνσο, 4-3-3): Ροσέτ – Βαρέλα, Χιμένες, Κόατες, Ολιβέρα – Μπεντανκούρ(34′ Βεσίνο), Ντε Αρασκέτα(80′ Κανόμπιο), Βαλβέρδε – Πελίστρι(66′ Καβάνι), Σουάρες(66′ Ντε Λα Κρουζ), Νούνιες(80′ Μάξι Νούνιεζ)