overfm.gr | La Liga | Νίκη ανάσα για Αλμερία

Σημαντική νίκη πήρε η Αλμερία με 3-1 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Πάουερ Χορς» και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Νίκη που ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε η Αλμερία με 3-1 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Πάουερ Χόρς» με αποτέλεσμα να ανέβει στην 13η θέση με 7 βαθμούς μαζί με Χιρόνα, Χετάφε και Βαγιαδολίδ που αμφότερες έχουν ματς λιγότερο.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους γηπεδούχους. Ο Ντιέγκο Λόπεθ έκανε λάθος πασάροντας στον Εμπαρμπά αυτος ήθελε να τελειώσει την φάση κόπηκε από τον τερματοφύλακα, όμως η μπάλα στρώθηκε στον Ρομπερτόνε που έκανε το 1-0 στο 8′. Στο 17′ ο Εμπάρμπα εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπάμπιτς έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Το κρεσέντο των νεοφώτιστων συνεχίστηκε στο 39′ όταν ο Τουρέ με το πρώτο του φετινό γκολ έκανε το 3-0 σε ένα ιδανικό πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη το ματς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με τους «Μαδριλένους» να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο 81′ με τον Κατένα να διαμορφωνει το τελικό 3-1. Η Αλμερία ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Εμπάρμπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΛΜΕΡΙΑ(Ρούμπι): Φερνάντο, Έλι, Μπάμπιτς, Μέντες, Ακέμε, Ντε Λα Χοθ, Ρομπερτόνε (79′ Εγκάρας), Μελέρο (66′ Ποθό), Μπαπτιστάο (66′ Σάμουελ Κόστα), Εμπάρμπα, Ελ Μπιλάλ (79′ Ραμαζάνι)

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ(Άντονι Ιραόλα): Ντιέγκο Λόπεθ, Μπαλιού, Λετζέν (46′ Βαλεντάιν), Κατένα, Φραν Γκαρθία, Σις (46′ Κομεσάνα), Ουνάι Λόπεθ, Σάλβι Σάντσες (46′ Φαλκάο), Όσκαρ Τρέχο, Ισι Παλαθόν (86′ Εντεκά), Καμέλο

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.