overfm.gr | NBA | Σπερς-Μάβερικς 108-109: Ο Ντόντσιτς έκανε τη διαφορά [vids]

Ματσάρα στο Σαν Αντόνιο, με τους Μάβερικς να φεύγουν με το διπλό.

Πολλά ματς με σκορ και…άπειρο θέαμα είχαμε και αυτή τη βραδιά (4 Νοεμβρίου) στον μαγικό κόσμο του NBA. Σπερς-Μάβερικς 108-109: Ο Ντόντσιτς έκανε τη διαφορά. Μετά από αναμέτρηση-θρίλερ, οι Μάβερικς νίκησαν 109-108 τους Σπερς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-3.

Σπερς-Μάβερικς 108-109: Ο Ντόντσιτς έκανε τη διαφορά

Ο μικρός μάγος, Λούκα Ντόντσιτς με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και της ομάδας του. Εξαιρετικός και ο Μπράνσον με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους Σαν Αντόνιο Σπερς ξεχώρισε ο Μάρεϊ, ο οποίος είχε 23 με 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Με το ματς να είναι ντέρμπι, το Σαν Αντόνιο κατάφερε να περάσει μπροστά με 83-81 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο. Εκεί «μίλησε» η ποιότητα των Μάβερικς οι οποίοι πήραν το ματς με 109-108, στις λεπτομέρειες.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με ένα «ξέσπασμα» 16-0 στα τελευταία 5 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα του αγώνα κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 114-92 επί των Χόρνετς.  Ο Στεφ Κάρι είχε 15 πόντους με 6/15 σουτ, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Πουλ να σημειώνει 31 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-26, 53-52, 80-67, 114-92

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 5 , Γουίγκινς 14 , Λούνι 7 , Κάρι 15 , Πουλ 31 , Μπιέλιτσα 8 (2), Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα 3 , Πόρτερ 2, Τοσκάνο-Άντερσον, Ντότουιν, Λι 15 (3), Μούντι, Πέιτον 14

ΧΟΡΝΕΤΣ: Χέιγουορντ 23 , Μπρίτζες 32 , Πλάμλι 7, Μπολ 14, Ροζίερ 5  ΜακΝτάνιελς, Γουάσινγκτον 7 , Μάρτιν 2, Ρίτσαρντς, Σμιθ 2, Ούμπρε, Μπούκναϊτ