overfm.gr | NBA | NBA – Με σπουδαία ανατροπή στα playoff οι Πέλικανς

Οι Πέλικανς επέστρεψαν από το -13 στη τέταρτη περίοδο και πήραν σπουδαία πρόκριση στα playoff, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σανς.

Η αναμέτρηση στο Λ.Α ανάμεσα στους Κλίπερς και τους Πέλικανς ήταν γεμάτη συγκινήσεις και ανατροπές. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 13 πόντους. Οι Πέλικανς ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη. Πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 105-101 και θα δώσουν τη δική τους μάχη στα playoff. Πρώτο εμπόδιο θα είναι οι Φοίνιξ Σανς.

Με Ίνγκραμ πρωταγωνιστή κυρίαρχοι οι Κλίπερς στο πρώτο μέρος

Με τον Μπράντον  Ίνγκραμ να ηγείται επιθετικά οι Πέλικανς έδειξαν με το καλημέρα ότι ήρθαν στο Λ.Α για να πάρουν την νίκη- πρόκριση στα playoff. Ο σμολ φόργουορντ των Πέλικανς σκόραρε συνεχώς με την ομάδα του να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 30-22. Το σκηνικό ούτε στο δεύτερο δωδεκάλεπτο άλλαξε με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους Πέλικανς στο +10 (56-46). Οι Κλίπερς αδυνατούσαν να απαντήσουν στο επιθετικό κρεσέντο των Πέλικανς.

Μόρις και Τζάκσαν άλλαξαν την εικόνα του αγώνα

Με τους Μάρκους Μότις και Ρέτζι Τζάκσον να σκοράρουν κατά ριπάς οι Κλίπερς πήραν τα ηνία του παιχνιδιού. Με ένα απίστευτο σερί (27-2) πέρασαν μπροστά 66-58 στη τρίτη περίοδο δημιουργώντας νέα δεδομένα στην αναμέτρηση. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, οι Κλίπερς αύξησαν τη διαφορά ακόμα και στους 13 πόντους (87-74). Όλα έδειχναν ότι το σύνολο του Τάιρον Λου θα πάρει τη πολυπόθητη πρόκριση στα playoff. Ωστόσο οι Πέλικανς, δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη.

Ο Ίνγκραμ άρχισε πάλι να ηγείται επιθετικά. Ο Μέρφι στα κρίσιμά σημεία έβαλε μεγάλα σουτ. Με ένα σερί 27-7 οι Πέλικανς προηγήθηκαν 94-101. Δείχνοντας την απαιτούμενη ψυχραιμία στις βολές, εξασφάλισαν την παρουσία τους  στα φετινά playoff του NBA. Οι Κλίπερς έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, ουσιαστικά έχασαν μέσα από τα χέρια τους την πρόκριση στα play off.

Οι γηπεδούχοι στερήθηκαν σε μια τόσο κρίσιμη αναμέτρηση τον καλύτερό τους παίκτη, Πολ Τζόρτζ. Ο σούπερ σταρ της ομάδας από το Λ. Α βρέθηκε την τελευταία στιγμή θετικός στον κορονοϊό. Μόρις και Τζάκσον έκαναν ο,τι περνούσαν από το χέρι τους για να οδηγήσουν τους Κλίπερς στα playoff. Ο Ίνγκραμ ωστόσο χάλασε τα σχέδια των Κλίπερς. Οι Πέλικανς θα βρουν στο δρόμο τους, τους Σανς μπαίνοντας από θέση αουτσάιντερ στη σειρά των αγώνων.