overfm.gr | NBA | NBA: Έβγαλε το άχτι του ο Ντόντσιτς

Ο Λούκα Ντόντστις ήταν ασταμάτητος κόντρα στους Γουόριορς, οδηγώντας τους Μάβερικς στην νίκη με 116-113, πετυχαίνοντας 41 πόντους

Το Ντάλας υποδέχθηκε το Γκόλντεν Στέιτ, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και ο Λούκα Ντόντσιτς κατάφερε να ξεχωρίσει με άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση, στη νίκη (116-113) των Μάβερικς επί των Γουόριορς.

Συγκεκριμένα, ο Σλοβένος σταρ των «Μαβς» πρόσθεσε άλλο ένα triple double στην καριέρα του, καθώς είχε 41 πόντους (10/18 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 9/15 βολές), 12 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε 39 λεπτά συμμετοχής απέναντι στην παρέα του Στεφ Κάρι.

Από τη μεριά του, ο σταρ των πρωταθλητών είχε 32 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Το ματς ήταν… θρίλερ, αφού δύο λεπτά πριν από τη λήξη του οι Γουόριορς ήταν μπροστά στο σκορ με 110-108.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα, αφού οι Μάβερικς πέτυχαν πέντε σερί πόντους με τους Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ και Τζος Γκριν, κάνοντας το 113-110 και ο Ντόντσιτς «απάντησε» σε ένα καλάθι του Κάρι και έβαλε «φρένο» στους Γουόριορς.