overfm.gr | Serie A | Νάπολι – Ουντινέζε 2-1 – Οσιμέν λαμπρός την οδηγεί [vid]

Ο Βίκτορ Οσιμέν σκόραρε για δεύτερο σερί ματς δύο γκολ και οδήγησε τη Νάπολι στη νίκη επί της Ουντινέζε με 2-1 στο «Ντιέγκο Μαραντόνα».

Η Νάπολι υπέστη μία σοβαρή εντός έδρα ήττα από τη Μίλαν, όμως αυτό δεν επηρέασε τους Ναπολιτάνους, οι οποίοι από τοτε μετρούν δύο διαδοχικά τρίποντα. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δείχνει μέταλλο νικητή και είναι ικανή να διεκδικήσει το scudetto μέχρι τέλους.

Μπροστάρης της μεγάλη προσπάθειας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος είναι ο Βίκτορ Οσιμέν. Ο Νιγηριανός σέντερ φορ μετρά τέσσερα γκολ στα τελευταία δύο ματς, δίνοντας δύο σερί τρίποντα στην ομάδα του.

Η εικόνα του αγώνα:

Το πρώτο μέρος ήταν αναμφίβολα πολύ θεαματικό. Οι δύο πρωταγωνιστές του ήταν οι δύο τερματοφύλακες, Οσπίνα και Σιλβέστρι και έτσι δεν απέτρεπαν από την μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα. Όλα αυτά μέχρι την στιγμή που ο Ντεουλοφέου έκανε το 1-0 για την Ουντινέζε με δεξί σουτ και «πάγωσε» το «Ντιέγκο Μαραντόνα».

Η ισοφάριση ήρθε νωρίς στο πρώτο ημίχρονο. Στο 52ο λεπτό ο Μάριο Ρουί εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά. Ο Νιγηριανός πετάχτηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και έφερε το μαστ στα ίσα με άπιαστη κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και πήγαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, όταν ο Ντεουλοφέου στο 63ο λεπτό είδε τον Οσπίνα να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση.

Ότι δεν έκανε ο Ντεουλοφέου στο 63΄, το έκανε ο Οσιμέν 63΄, ο οποίος με δεξί σουτ νίκησε τον Σιλβέστρι για το τελικό 2-1 με ανατροπή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντσο,, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ρούι, Ανγκισά, Λομπότκα, Πολιτάνο (71′ Ζιελίνσκι), Ρουίθ (46′ Μέρτενς), Ινσίνιε (88′ Ελμάς), Όσιμεν

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Σιλβέστρι, Μπεκάο, Μάρι, Ζέγκελαρ, Μολίνα (76′ Σόπι), Περέιρα (88′ Γιάγιαλο), Γουάλας, Μακενγκό (76′ Σάμαρτζιτς), Ουντότζι, Ντεουλοφέου, Μπέτο (67′ Πουσέτο)