overfm.gr | Eurocup | Ναντέρ – Μάλαγα 80-74: Γιούροκαπ τέλος για Κατσικάρη

Οριστικά εκτός των πλέι οφ του Γιούροκαπ είναι από σήμερα η Μάλαγα, καθώς έχασε με 80-74 από την Ναντέρ.

Οριστικά εκτός των πλέι οφ του Γιούροκαπ είναι από σήμερα η Μάλαγα, καθώς έχασε με 80-74 από την Ναντέρ, μένοντας χωρίς νίκη σε τέσσερα παιχνίδια στην φάση των “16”, μένοντας και μαθηματικά εκτός συνέχειας.

Το παιχνίδι είχε αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να προηγηθούν ακόμα και με 14 πόντους στην δεύτερη περίοδο (29-15), και την ισπανική ομάδα να κάνει αντεπίθεση διαρκείας και με ένα επιμέρους 7-27 α πηγαίνει με αέρα 6 πόντων στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα και τους γηπεδούχους να φτάνουν στην νίκη χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Καμπά.

Ο Καμπά εκτός του ότι μίλησε στο φινάλε ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα, καθώς κυριάρχησε στις ρακέτες, τελειώνοντας με 21 πόντους και 15 ριμπάουντ, και έχοντας άξιο συμπαραστάτη στο σκοράρισμα τον Γουόρεν με 17.

Για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη οι πρωταγωνιστές ήταν πολλοί. Συγκεκριμένα, η Μάλαγα είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με τους Ενζοζά και Μπουτέιγ να είναι πρώτοι σκόρερ με 13 και 12, και άλλους τέσσερις παίκτες να έχουν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 36-42, 57-57, 80-74