overfm.gr | Europa League | Ναντ – Ολυμπιακός 2-1: «Ερυθρόλευκο φάντασμα» στην Γαλλία…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το αριστερό την πορεία του στο φετινά UEFA Europa League, αφού γνώρισε την ήττα από την Ναντ στο 90+3.

Στην έναρξη του αγώνα οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πίεσαν τον Ολυμπιακό. Μάλιστα οι ποδοσφαιριστές του Κομπουαρέ έχασαν και μεγάλη διπλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ με τον Βάτσλικ να σώζει τους φιλοξενούμενους στο σου του Άπια και στην συνέχεια στην επαναφορά. Οι ποδοσφαιριστές του Κάρλος Κορμπεράν έδειξαν να μην μπορούν να ανταποκριθούν στην πίεση των Γάλλων, αφού έχαναν αρκετές μπαλιές στον χώρο του κέντρου. Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης οι Γάλλοι βγήκαν στην αντεπίθεση, μετά από κλέψιμο της μπάλας στην μεσαία γραμμή, όμως την σέντρα μπλόκαρε ο Βάτσλικ. Οι ποδοσφαιριστές της Ναντ συνέχισαν να πιέζουν τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, με τους Γάλλους να επιτίθονται κυρίως από την αριστερή πλευρά. Στο 32ο λεπτό η άμυνα του Ολυμπιακού δεν άντεξε και η Ναντ έφτασε στο γκολ. Ο Μπλας περνάει την κάθετη στον Μοχάμεντ πριν τον προλάβει ο Μανωλάς και εκείνος με ωραίο πλασέ κέρδισε τον Βάτσλικ και έγραψε το 1-0. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και μετά από 7 λεπτά ο Μπιέλ μπήκε στη φάση και πήγε να φτιάξει γκολ για τον Άβιλα, όμως ο Ισπανός από πλεονεκτική θέση και μετά από μία ντρίπλα έστειλε την μπάλα άουτ. Αυτή ήταν και οι τελευταία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να πιέσει τους Γάλλους κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα στο 49΄οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν κόρνερ μετά από το γύρισμα του Κούντε, το πλασέ του Ουί Τζο και την απομάκρυνση του Τζιρότ. Στο 50ο λεπτό ο Μπιέλ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μουτουσαμί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το Ναντ – Ολυμπιακός 1-1. Μετά την ισοφάριση και όσο ο Μπιέλ βρισκόταν στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός στεκόταν καλά στο γήπεδο, όμως μετά το 70′ η Ναντ ανέβασε ξανά στροφές και ήλεγχε το ρυθμό του αγώνα. Στο 82ο λεπτό οι Γάλλοι μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες είδαν και το γκολ του Μοχάμεντ να ακυρώνεται ορθά ως οφσάιντ. Από εκεί και πέρα φαινόταν πως ο Ολυμπιακός θα γυρνούσε στην Ελλάδα με τον πόντο της ισοπαλίας. Βέβαια η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και το πλήρωσε, αφού δέχτηκε γκολ στο 93ο λεπτό με τον Γκεσάν.