overfm.gr | Super League 1 | Να λέει και ευ-Χ-αριστώ ο Παναθηναϊκός

Μια ανάσα από το να κάνει την μεγάλη έκπληξη ήταν ο ΟΦΗ αλλά ο Ιωαννίδης ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό σε 1-1 στο «Απόστολος Νικολαίδης».

Αγκαλιά με μια τρομερή νίκη βρέθηκε ο ΟΦΗ μέσα στο «Απόστολος Νικολαίδης» καθώς προηγήθηκε με 1-0 παίζοντας με δέκα παίκτες από το 8′. Όμως ο Ιωαννίδης είχε διαφορετική άποψη και στο 97′ ισοφάρισε σε 1-1 για τον Παναθηναϊκό ο οποίος υπέστη την δεύτερη σερί απώλεια και είδε την διαφορά από την ΑΕΚ να μειώνεται στους 4 βαθμούς. Για μια ακόμη φορά η ομάδα του Γιοβάνοβιτς σκόραρε στις καθυστερήσεις ενώ για πολλοστή φορά στα χασομέρια πήρε βαθμό η βαθμούς. Οι «Κρητικοί» σκόραραν στην μοναδική τελική προσπάθεια σε ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλη ένταση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να πετύχουν το γρήγορο γκολ και μάλιστα νωρίς νωρίς και συγκεκριμένα από το 11′ απέκτησαν αριθμητική υπεροχή. Ο Γιόχου ανέτρεψε τον Σπόραρ και μέσω VAR o αμυντικός των φιλοξενουμένων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Μετά από αυτήν την εξέλιξη η ομάδα του Γιοβάνοβιτς πήρε πιο πολλά μέτρα στο ματς και στο 15 έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπερνάρ έσκαψε για τον Παλάσιος ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ. Ο ΟΦΗ ασφαλώς και περιορίστηκε σε ακόμη πιο παθητικό ρόλο έχοντας αυτό το αριθμητικό μειονέκτημα και το «τριφύλλι» άρχισε να πιέζει ακόμη πιο πολύ και να μπαίνει συχνά πυκνά στην περιοχή των «Κρητικών». Ενώ το ματς έφτανε στις καθυστερήσεις, λίγο έλειψε να πετύχει buzzer beater και να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια αλλά ο Χουάνκαρ σέντραρε και ο Σπόραρ έκανε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση με την μπάλα να φεύγει αουτ.

Kαι στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο φουριόζοι ώστε να πετύχουν το γκολ για να τους φύγει το άγχος. Έτσι στο 49′ ο Χουάνκαρ έκανε την σέντρα, αυτή έφτασε στον Παλάσιος, ο Αργεντινός σούταρε οι αμυντικοί του ΟΦΗ απομάκρυνε και ο Κουρμπέλης στη συνέχεια σούταρε άουτ. Δυο λεπτά ο Μπερνάρ έκανε την σέντρα η μπάλα έφτασε στον Τσέριν και από εκεί στον Παλάσιος που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά σημάδεψε το δοκάρι χάνοντας μια σπουδαία ευκαιρία. Και ενώ όλοι περίμεναμε ότι το γκολ θα έρθει για τους «πράσινους», αυτό ήρθε από πλευράς ΟΦΗ. Έτσι στο 58′ ο Μπαλογιάννης έκανε την σέντρα και ο Λάρσον έκανε την κεφαλιά, ο Μπρινιόλι απέκρουσε αλλά η μπάλα είχε περάσει την γραμμή και η κρητική ομάδα έκανε το 0-1 παγώνοντας την Λεωφόρο παίζοντας μάλιστα και με δέκα παίκτες παρακαλώ! Στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο ματς μάλιστα. Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο ροντέο με τις αψιμαχίες από τους παίκτες των δυο ομάδων να πηγαίνουν σύννεφο με τους φιλοξενούμενους να προσπαθήσουν να καθυστερήσουν το παιχνίδι με καθε τρόπο. Προς το τέλος του αγώνα η πίεση έγινε ακόμη πιο έντονη και στο 86′ ο Διαμαντής αιφνιδιάστηκε και παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ αλλά απέκρουσε ο Μανδάς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βαγιαννίδης έκανε ατομική προσπάθεια και σούταρε αλλά ο πορτιέρο του ΟΦΗ έδιωξε και κράτησε το προβάδισμα. Στα εννέα λεπτά των καθυστερήσεων που απέμειναν οι γηπεδούχοι βγήκαν όλοι μπροστά και στο 97′ έπειτα από υπέροχο συνδυασμό η μπάλα έφτασε στον Ιωαννίδη που με κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς 4-3-3): Μπρινιόλι-Κώτσιρας(83′ Βαγιαννίδης), Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ(83′ Σάντσες)-Κουρμπέλης(60′ Ιωαννίδης), Τσέριν, Ρούμπεν-Μπερνάρ, Παλάσιος(75′ Βέρμπιτς), Σπόραρ

OΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας 3-5-2): Mανδάς- Λάρσον, Μαρινάκης(46′ Ντουρμισάι), Γιοχού, Διαμαντής, Πασαλίδης(74′ Γιαννούλης), Μπαλογιάννης- Μεγιάδο, Ντιουσέ- Τοράλ(82′ Περέα), Ντίκο(74′ Νέιρα)