overfm.gr | Serie A | Mυθική Αταλάντα ισοπέδωσε με οκτάρα την Σαλερνιτάνα

Αταλάντα από άλλον πλανήτη ισοπέδωσε με το εντυπωσιακό και εξωφρενικό 8-2 την Σαλερνιτάνα στο «Γκεβίς Στάντιουμ».

Χίλια μάτια να χα. Μια Αταλάντα βγαλμένη από ομάδα που θύμιζε dream team ισοπέδωσε με το εξωπραγματικό και εξωφρενικό 8-2 -ναι καλά διαβάζετε- την Σαλερνιτάνα στο «Γκεβίς Στάντιουμ» . Με αυτήν την νίκη οι νικητές βρίσκονται στην πεμπτη θέση μαζί με την Λάτσιο ενώ οι ηττημένοι 15οι μαζί με την Σπέτσια.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε στο 5′ μόλις όταν ο Μπογκά με ωραία ενέργεια έκανε το σουτ από πλάγια και άνοιξε το σκορ για τους «μπεργκαμάσκι». Πέντε λεπτά αργότερα από βολέ του Οτσόα, ο Πιόντεκ πήρε την κεφαλιά και ο Ντία με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 19′ ο Λούκμαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 2-1 για την Αταλάντα και ο Σκαλβίνι με κεφαλιά τέσσερα λεπτά αργότερα το 3-1. Νέο πέναλτι για την Αταλάντα στο 37 με τον Κουπμάινερς να το εκτελεί ο Οτσόα να διώχνει με τον ίδιο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 4-1. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Σαλερνιτάνα στο 41’ ο Ντε Ρόουν πέρασε κάθετα στον Χέιλουντ που έφυγε κάθετα και πλάσαρε από αριστερά για το 5-1.

Στο 54′ ο Λούκμαν με φοβερό σουτ έκανε το 6-1 και δυο λεπτά αργότερα ο Ντιά από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Νιολούζι με πλασέ στην κίνηση μείωσε σε 6-2 ενώ στο 61’ ο Έντερσον με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 7-2. Στο 85′ ο Ζορτέα με διαγώνιο σουτ από δεξιά έκανε το τελικό 8-2 με τους γηπεδούχους να αγγίζουν το 9-2 στο 90′ καθώς είχαν δοκάρι με τον Κοουπμάινερς.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Ρουτζέρι, Σκαλβίνι Τολόι (58’ Ντεμιράλ), Παλομίνο, Τζαπακόστα (58’ Ζορτέα), Ντε Ρόουν (46’ Έντερσον), Κοουπμάινερς, Μπογκά, Λούκμαν (81’ Μέλε), Χέιλουντ (64’ Σαπάτα_

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Οτσόα, Λοβάτο (46’ Γιμπέρ), Μπράνταριτς, Πιρόλα (86’ Σαμπιά), Φάτσιο (72’ Ραντοβάνοβιτς), Κουλιμπαλί, Νικολούζι, Καντρέβα, Φιλένα (72’ Κάστανος), Πιόντεκ, Ντιά (72’ Μπνατσόλι).