overfm.gr | Διεθνή | Μπρίστολ Ρ. – Σέφιλντ Γ. 2-3: Ευτυχώς υπάρχει το Κύπελλο για τις Λεπίδες…

H Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κατόρθωσε να φτάσει επιτέλους σε μία νίκη, επικρατώντας της Μπρίστολ Ρόβερς με 3-2, εξασφαλίζοντας το «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του FA Cup

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ διανύει μία πάρα πολύ κακή σεζόν στο πρωτάθλημα, αφού έπειτα από 18 αγώνες δεν έχει καταφέρει να κάνει ούτε μία νίκη, οδεύοντας από το ένα αρνητικό ρεκόρ στο άλλο. Παρ’όλα αυτά, η ομάδα του Γουάιλντερ κατάφερε να πανηγυρίσει μία νίκη, έστω και στο Κύπελλο Αγγλίας, επικρατώντας της Μπρίστολ Ρόβερς με 3-2 εκτός έδρας.

Ο «χορός» των τερμάτων άνοιξε από το 6ο λεπτό, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Ντέι να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, στο 21ο λεπτό, ο Κίλγκουρ ευτύχησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με όμορφη κεφαλιά, με το 1-1 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Εντούτοις, η Σέφιλντ, η οποία πατούσε αρκετά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κατόρθωσε να πάρει ξανά «κεφάλι» στο σκορ, με τον Μπούρκε να διαμορφώνει το 2-1, με εύστοχο τελείωμα. Ωστόσο, οι οικοδεσπότες δεν είχαν πει την… τελευταία τους λέξη και μπόρεσαν να φέρουν για ακόμη μία φορά το παιχνίδι στην ισοπαλία, αυτή τη φορά με «εκτελεστή» τον Έχμερ, στο 62′.

Εντούτοις, η χαρά της κράτησε μόνο για λίγα δευτερόλεπτα, αφού ο Μπογκλ μόλις ένα λεπτό αργότερα (63′), έγραψε το 3-2 για τις Λεπίδες, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Φυσικά, παρά τη νίκη και την πρόκριση, ο Κρις Γουάιλντερ δεν μπορεί να είναι απολύτως ικανοποιημένος, καθώς η ομάδα του τα βρήκε «σκούρα» ακόμα και κόντρα σε μία ομάδα της League 1, όπως η Μπρίστολ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπρίστολ Ρόβερς (Πολ Τίσντεϊλ): Ντέι, Μπάλντβιν, Κίλγγκουρ, Έχμερ, Λέχι, ΜακΚόρμικ, Ούπσον (Ρόντμαν 80′), Γουέστμπρουκ, Οζτουμέρ (Γκραντ 60′), Αγιούνγκα (Μπάρετ 61′), Χάνλαν

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Κρις Γουάιλντερ): Ράμσντεϊλ, Ίγκαν, Μπάσαμ, Αμπαντού, Μπογκλ, Λούντστραμ (Μπράιν 74′), Νόργουντ, Φλεκ (Λόου 86′), Όζμπορν, ΜακΓκόλντρικ, Μουσέ (Μπούρκε 73′)