overfm.gr | Διεθνή | Μπράουνσβαϊγκ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-2: Εύκολο διπλό και πρόκριση!

Εύκολο έργο είχαν οι «κιτρινόμαυροι».

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Μπράουνσβαϊγκ, στο πλαίσιο του δεύτερου γύρου του Κυπέλλου Γερμανίας. Με αυτόν τον τρόπο οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Το πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 12ο λεπτό, με τον Ματς Χούμελς να παίρνει το ριμπάουντ από το φάουλ της προηγούμενης φάσης και να σημειώνει το τέρμα (0-1). Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου η Ντόρτμουντ δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρνει να τις αξιοποιήσει. Η Μπράουνσβαϊγκ από πλευράς της προσπάθησε να βρει δίχτυα, αλλά δεν τα κατάφερε.

Το τελικό σκορ ήρθε να γράψει ο Μάρκο Ρόις στο 90’+2 με ψύχραιμο σουτ εντός περιοχής (0-2).

Μπράουνσβαϊγκ: Φέιζιτς, Βίμπε, Βίντρα, Νικολάου, Σλάτερ, Κάουφμαν, Μπάλλα, Κάμερμπαουερ, Κομπιλάνσκι, Μπερ, Αμπντουλαχί

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Χιτς, Γκερέιρο, Ζαγκαντού, Χούμελς, Μορέι, Μπραντ, Ντιλέινι, Μπέλινγκχαμ, Ρέινα, Τίγκες, Σάντσο