overfm.gr | Premier League | Μπράιτον – Τότεναμ 1-0: No Kane, no party (vid)

Η Μπράιτον πραγματοποίησε την έκπληξη της αγωνιστικής, επικρατώντας της Τότεναμ με 1-0

H Tότεναμ, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον ηγέτη της, Χάρι Κέιν λόγω τραυματισμού, γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, με την Μπράιτον να επικρατεί με 1-0 στο «Αμέξ». Οι Γλάροι, πήραν σπουδαία βαθμολογική ανάσα, αφού πλέον βρίσκονται επτά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Τότεναμ θα παραμείνει στους 33 πόντους και την έκτη θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας μερικές καλές στιγμές από τα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, στο 17ο λεπτό, ο Τροσάρ με κοντινό πλασέ έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του, βάζοντας πολύ δύσκολα στους Πετινούς.

Στη συνέχεια, η υπεροχή της Μπράιτον συνεχίστηκε, με την Τότεναμ να αδυνατεί να βρει τις απαραίτητες απαντήσεις. Στο 84ο λεπτό, ο Κόνολι σπατάλησε τεράστια ευκαιρία και για δεύτερο τέρμα, ωστόσο ο Αλντερβάιλερντ τον σταμάτησε την ύστατη ώρα πάνω στη γραμμή.

Στα τελευταία λεπτά, το σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με την Μπράιτον να πανηγυρίζει την πρώτη εντός έδρας νίκη της για τη φετινή σεζόν, αλλά και την τέταρτη συνολικά, ενώ η Τότεναμ προχώρησε σε ακόμη ένα ανεπιτυχές αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπράιτον (Γκράχαμ Πότερ): Σάντσεζ, Ντανκ, Γουάιτ, Γουέμπστερ, Μαρτς, ΜακΑλιστερ, Μπισούμα, Γκρος, Φέλτμαν (Μπερν 72′), Τροσάρ (Κόνολι 79′), Μοπέ (Λαλάνα 79′)

Τότεναμ (Ζοζέ Μουρίνιο): Γιορίς, Ροντόν, Αλντερβάιλερντ, Σάντσεζ (Βινίσιους 46′), Χόιμπεργκ, Εντομπελέ (Λαμελά 74′), Σισοκό, Ντέιβις, Μπέιλ, Μπέργκβαϊν, Σον