overfm.gr | Premier League | Μπράιτον – Μάντσεστερ Σίτι – Εύκολα με τεσσάρα οι «Πολίτες»

Η Μάντσεστερ Σίτι πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε τη Μπράιτον με 1-4 εκτός έδρας, για την 9η αγωνιστική της Premier League.

Χάρη σε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Μπράιτον με 1-4 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι «Πολίτες» καθάρισαν την υπόθεση-νίκη μέσα σε 18 λεπτά, στα οποία πέτυχαν τρία γκολ. Ο Γκουντογκάν άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, σε μια φάση στην οποία υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες για επιθετικό φάουλ του Ζεσούς.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, ανέλαβε δράση ο Φόντεν. Ο ταλαντούχος Άγγλος μεσοεπιθετικός σκόραρε δις στο 28′ και στο 31′, διαμορφώνοντας το 3-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Πρωταθλητές Αγγλίας έριξαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «Γλάρους» να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η Μπράιτον δημιούργησε αρκετές ευκαρίες και τελικά κατάφερε να σκοράρει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ΜακΚάλιστερ στο ογδοηκοστό λεπτό. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα και μάλιστα έφτασε και σε τέταρτο γκολ στο 90+5. Ο Μαχρέζ έκανε το 4-1, μετά από εξαιρετική δημιουργία του Φόντεν.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Σάντσες, Κουκουρέγια, Ντανκ, Φέλτμαν, Μπερν (57’ Λάμπτεϊ), Λαλάνα, Μαρτς, Μόντερ, Γκρος (72’ ΜακΚάλιστερ), Μοπέ (58’ Μουεπού), Τροσάρντ.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Ντίας, Κανσέλο, Γκουντογκάν (75’ Φερναντίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι, Γκρίλις (77’ Ντε Μπρόινε), Ζέσους (87’ Μαχρέζ), Φόντεν