overfm.gr | Premier League | Μπράιτον 1-1 Λίβερπουλ: Πρωταγωνιστής το…VAR

Η Λίβερπουλ έμεινε στο 1-1 με την Μπράιτον στο «Αμέξ».

Η Λίβερπουλ έμεινε στο 1-1 απέναντι στη Μπράιτον στο «Αμέξ», με το VAR να είναι απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Οι Κόκκινοι, είδαν το VAR να τούς ακυρώνει δύο τέρματα για οριακά οφσάιντ, αλλά και να δίνει στους γηπεδούχους δύο πέναλτι, οι οποίοι ευστόχησαν στο τελευταίο και πήραν έναν υπερπολύτιμο βαθμό.

Στο πρώτο μέρος, οι Πρωταθλητές είχαν αρκετά αμυντικά ζητήματα, επιτρέποντας στην Μπράιτον να είναι η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 10ο λεπτό, ο Κόνολι είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού βγήκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι στον Άλισον, ωστόσο το πλασέ του έφυγε άουτ. 10 λεπτά αργότερα, ο Νέκο Γούιλιαμς υπέπεσε σε ένα αφελές πέναλτι πάνω στον Κόνολι, δίνοντας ακόμη μία τεράστια ευκαιρία στους «γλάρους» να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Παρ’όλα αυτά, ο Μοπέ έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας, σπαταλώντας ακόμα μία καλή ευκαιρία για την ομάδα του. Στο 34ο λεπτό, ο Σαλάχ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με όμορφο τελείωμα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έπειτα από παρέμβαση του VAR.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κλοπ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Τζόρνταν Χέντερσον στη θέση του Γουίλιαμς, με τον αρχηγό των Κόκκινων να βελτιώνει αισθητά την απόδοση της ομάδας του. Στο 60′, ο Ζότα, με εκπληκτική ατομική προσπάθεια και εύστοχο τελείωμα, έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το 1-0. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά, προκειμένου να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας μερικές καλές στιγμές. Παρ’όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που κατόρθωσαν να φτάσουν στο γκολ, ωστόσο για ακόμη μία φορά, το VAR ακύρωσε το γκολ, αφού ο σκόρερ, Σαντιό Μανέ ήταν σε θέση οφσάιντ. Το VAR, λειτούργησε ξανά σε «βάρος» της Λίβερπουλ, αφού στις καθυστερήσεις υπέδειξε πέναλτι σε παράβαση του Ρόμπερτσον, το οποίο ο Γκρος μετέτρεψε σε γκολ, γράφοντας το τελικό 1-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπράιτον (Γκράχαμ Πότερ): Ράιαν, Ντανκ, Γουάιτ, Γουέμπστερ, Φέλτμαν, Μαρτς, Γκρος, Μπισουμά, Μοπέ (Τροσάρ 28′), Γουέλμπεκ, Κόνολι (Λαλάνα 63′)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Φίλιπς, Φαμπίνιο, Γουίλιαμς (Χέντερσον 46′), Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ (Τζόουνς 74′), Φιρμίνο, Μιναμίνο, Ζότα, Σαλάχ (Μανέ 64′)