overfm.gr | Serie A | Μπολόνια για Ευρώπη, Σαμπντόρια για Νευροκόπι

Νίκη που την φέρνει σε τροχιά Ευρώπης πέτυχε η Μπολόνια με 2-1 επί της προτελευταίας Σαμπντόρια στο «Λουίτζι Φεράρις».

Σημαντική νίκη με 2-1 επί της προτελευταίας Σαμπντόρια στο «Λουίτζι Φεράρις» πέτυχε η Μπολόνια η οποία σκαρφάλωσε στην έβδομη θέση και βλέπει Ευρώπη.

Δυο μεγ’αλες ευκαιρίες με τον Γκαμπιαντίνι έχασαν στο ξεκίνημα του ματς οι «μπλουτσερκιάτι». Αρχικά στο 2′ όταν ο Σκορούπσκι απομάκρυνε το σουτ του και στο 6′ όταν από μπαλιά του Κουιζανς αστόχησε σε τετ α τετ. Στο 25′ ήταν η σειρά των »ροσομπλού» να απειλήσουν με τον Ορσολίνι που το σουτ του έδιωξε ο Αουντέρο αλλά δυο λεπτά αργότερα ο Σοριάνο με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 0-1.

Στο 61ο λεπτό ο Οντέρο έσωσε μετά από προσπάθεια του Μπάροου ενώ στο 65’ η Σαμπντόρια κέρδισε πέναλτι και ο Σαμπίρι το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1. Νέο πέναλτι για τους «Γενοβέζους» στο 71′ αλλά αυτήν την φορά αστόχησαν καθώς ο Σκορούπσκι νίκησε από την άσπρη βούλα τον Σαμπίρι που έχασε μεγάλη ευαιρία και στο 73′. Και στο 90′ ο Ορσολίνι με φοβερό τελείωμα έκανε το 1-2 και χάρισε την νίκη στην Μπολόνια.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Οτζέλο (46’ Μούρου), Νάουτινκ, Μουρίγιο (46’ Ρινκόν), Αμιόνε, Λέρις, Κιζάνς (66’ Σαμπίρι), Γουίνκς, Ντζούριτσιτς, Γκαμπιαντίνι (79’ Χεσέ), Λάμερς (46’ Τζανόλι)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Καμπιάσο, Λουκουμί, Σόσα, Πος (41’ Κυριακόπουλος), Σκούτεν (80’ Μεδέλ), Φέργκιουσον, Ντομίνγκες (80’ Μόρο), Σοριάνο (66’ Αεμπίσερ), Ορζολίνι, Μπάροου (80’ Ραϊμόντο).