overfm.gr | Conference League | Μποέμιαν-ΠΑΟΚ 2-1: Προβλημάτισε αλλά είναι ακόμα ζωντανός [vid]

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε στην Ιρλανδία αλλά το γκολ του Ολιβέιρα έδωσε ελπίδα ενόψει Τούμπας

Μπορεί να προβλημάτισε για σχεδόν όλη την διάρκεια του αγώνα, βρισκόμενος μάλιστα και με 2-0 πίσω στο σκορ, το γκολ του Ολιβέιρα όμως έδωσε… φως και ελπίδα στον ΠΑΟΚ ενόψει του επαναληπτικού της Τούμπας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο τρίτο λεπτό έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, όταν του σουτ του Ολιβέιρα απέκρουσε ασταθώς ο Τάλμποτ,, με τον Ζίβκοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ και να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Στο 20′, ο Ελ Καντουρί πέρασε όμορφα την πάσα στον Ολιβέιρα, αλλά ο Πορτογάλος έχασε τον έλεγχο της μπάλας και παράλληλα την ευκαιρία να γίνει απειλητικός.

Τρία λεπτά αργότερα, η Μποέμιαν άνοιξε το σκορ με τον Κουτ, ο οποίος από κοντινή θέση έκανε το 1-0. Λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του ημιχρόνου, ο Καγκάβα αστόχησε μπροστά από την εστία, κάνοντας κακό τελείωμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος ξεκίνησε και πάλι με ευκαιρία, με τον Εσίτι αλλά και τον Καγκάβα να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Στο 52′ οι Ιρλανδοί διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν το μακρινό σουτ του Κουτ αντιμετωπίστηκε λάθος από τον Πασχαλάκη. Τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Βιεϊρίνια αποκρούστηκε από τον Τάλμποτ.

Στο 58′ ο ΠΑΟΚ είχε ακόμα μία ευκαιρία, όταν το σουτ του Ολιβέιρα σταμάτησε και πάλι στον τερματοφύλακα της Μποέμιαν. Η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 77′, όταν ο Πορτογάλος επιθετικός των «ασπρόμαυρων» πήρε μία πολύ ωραία κεφαλιά και έκανε το 2-1. Μάλιστα, λίγες στιγμές αργότερα ο Σφιντέρσκι είχε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-2, αλλά ο Τάλμποτ τον σταμάτησε και κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του.

Μποέμιαν: Τάλμποτ, Μπρέσλιν, Κέλι, Κόρνουαλ (Φίνερτι (82′), Λάιονς, Μπάκλεϊ, Ντεβόι (Λέβινγκστον 76′), Μπαρτ, Κουτ (Γουόρντ 88′), Τίρνι, Κέλι.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Εσίτι (Κούρτιτς 62′), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (Μουργκ 69′), Ελ Καντουρί (Τζόλης 62′), Καγκάβα (Μπίσεσβαρ 62′), Ολιβέιρα (Σφιντέρσκι 83′).