overfm.gr | Champions League | «Μπλόκαρε» η Λίβερπουλ-Προκρίθηκε η Αταλάντα

Η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Μίντιλαντ, ενώ το χρυσό γκολ του Μούριελ έδωσε την πρόκριση στην Αταλάντα.

Μίντιλαντ-Λίβερπουλ 1-1

Η Λίβερπουλ έχοντας εξασφαλίσει το εισιτήριο και μαθηματικά για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, είχε αρκετές αλλαγές στην αρχική της 11αδα. Αρχικά θέση βασικού πήρε ο Κώστας Τσιμίκας, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μιναμίνο, με δεκάρι να είναι ο Ντιέγκο Ζότα. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρήκε δίχτυα μόλις από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με το Σαλάχ να κάνει το 1-0 για τους πρωταθλητές Αγγλίας και ταυτόχρονα ο Αιγύπτιος εξτρεμ να πετυχαίνει το 12ο του γκολ στην εφετινή σεζόν.

Οι «reds» έχοντας καλύτερα αγωνιστικά πατήματα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού απείλησαν τα καρέ του Χάνσεν στο 30’, με τον Κώστα Τσιμίκα να μην μπορεί να ολοκληρώνει σωστά τη φάση. Επιπλέον, η Μίτιλαντ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση, με τον Καμπά να μην σημαδεύει σωστά και μην καταφέρνει να ισοφαρίζει για την ομάδα του.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 58΄λεπτό της αναμέτρησης, με τη φάση να ελέγχεται από το VAR και τρία λεπτά αργότερα ο Σόλς να ευστοχεί από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Οι γηπεδούχοι έχοντας πάρει τα πάνω τους, έχασαν την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα, με το Δανό να μην μπορεί να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του.

Άγιαξ-Αταλάντα 0-1

Η ομάδα του Άγιαξ ξεκίνησε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Εριν Τεχ Χαχ να παίζουν στο μισό  γήπεδο την Αταλάντα. Οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Γκράβενμπερχ να μην μπορεί να  κερδίζει το Γκολίνι. Στην συνέχεια η Αταλάντα αντέδρασε και δύο λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μάρτεν ντε Ρόουν για να προηγηθεί. Η ομάδα του «Αίαντα» λίγο προτού σφυρίξει ο διαιτητής για την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα με τον Μπρόμπι στο 45+2 αφού ο Ιταλός πορτίερε των φιλοξενούμενων αντέδρασε άμεσα.

Στην συνέχεια στο δεύτερος μέρος, η Αταλάντα έγινε πιο απειλητική, με το Φρόιλερ να μην μπορεί να ολοκληρώνει σωστά την προσπάθειά του στο 59. Οι Ιταλοί έχασαν και δεύτερη συνεχόμενη ευκαιρία, με το σουτ του Ρομέο στο 66΄να είναι άστοχο. Ο Άγιαξ έχοντας υποστεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό την πίεση του αντιπάλου του κατάφερε να αντιδράσει και να απειλήσει με τον Κλάασεν στο 75’. Λίγα λεπτά μετά οι Ολλανδοί έμειναν με 10 παίκτες, με τον Γκράβενμπερχ να αποβάλλεται στο 79ο λεπτό του παιχνιδιού. Το νικητήριο γκολ για την «Θέα» ήρθε πέντε λεπτά πριν το τέλος, με το Φρόιλερ αρχικά να κάνει την ασίστ στον Μούριελ και στην συνέχεια Κολομβιανός να χαρίζει την νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην ομάδα του.