overfm.gr | Διεθνή | Μπλάκπουλ – Γουέστ Μπρομ 2-2 (3-2): «Κάζο» στα πέναλτι η Γουέστ Μπρομ!

Η Γουέστ Μπρομ ήταν κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα-έκπληξη από την Μπάκπουλ με 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι

H Γουέστ Μπρομ ήταν κατώτερη των περιστάσεων καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Μπλάκπουλ – η οποία παίζει στη League 1 – και γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου. Η ομάδα του Άλαρνταϊς, παρά την κακή εικόνα της, μπόρεσε να οδηγήσει το παιχνίδι στα πέναλτι, ωστόσο εκεί ήταν ιδιαίτερα άστοχη, με την Μπλάκπουλ να επικρατεί με 3-2.

Στο πρώτο μέρος, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά υποτονικός, με τους γηπεδούχους να πατούν ελαφρώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, στο 41ο λεπτό ο Γέιτς κατόρθωσε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, με την Μπλάκπουλ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Εντούτοις, μόλις λιγά λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, οι «Μπάγκιζ», ευτύχησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, με την κεφαλιά του Ατζαγί στο 52′ να γράφει το 1-1. Παρ’όλα αυτά, στο 66′, ο Μαντίν έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους οικοδεσπότες, με την ομάδα του Άλαρνταϊς να έχει πολύ μέτρια εικόνα. Βέβαια, ο Ματέους Περέιρα στο 80ο λεπτό, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μπόρεσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, γλιτώνοντας, έστω και προσωρινά, το «κάζο« για την ομάδα του.

Οι δύο ομάδες, δεν μπόρεσαν να λύσουν τις «διαφορές» τους ούτε στον έξτρα χρόνο, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στη διαδικασία των πέναλτι. Όμως, η «γκέλα» δεν μπόρεσε να αποφευχθεί από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι, αφού ευστόχησαν σε μόλις δύο πέναλτι, ηττήθηκαν με 3-2, γνωρίζοντας τον οδυνηρό αποκλεισμό από την επόμενη φάση του FA Cup.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπλάκπουλ (Νιλ Κρίτσλεϊ): Μάξγουελ, Μπαλάρντ (Εκπιτέτα 91′), Γρέταρσον (Μίτσελ 99′), Τουρτόν, Χάζμπαντ, Λουμπάλα (Καικάι 75′), Ντουγκάλ, Γουόρντ (Ρόμπσον 115′), Κεμπ (Θικ 82′), Γέιτς, Μαντίν

Γουέστ Μπρομ (Σαμ Άλαρνταϊς): Μπάτον, Ιβάνοβιτς (Κιπρέ 72′), Μπάρτλεϊ (Σόιερς 62′), Γκιμπς (Φέρλονγκ 46′), Πελτιέρ (Ο’σέα 96′), Κροβίνοβιτς, Λίβερμορ, Γκάλαχερ (Έντουαρτς 61′), Ατζαγί, Γκροζίτσκι, Περέιρα