overfm.gr | Γ' Εθνική | Πανιώνιος – Πανναξιακός 4-1: Μπήκε με το δεξί

Εμφατική ήταν η νίκη του Πανιωνίου απέναντι στον Πανναξιακό, με τους «πάνθηρες» να παίρνουν το πρώτο τους τρίποντο και να βάζουν γερά θεμέλια στο νέο τους ξεκίνημα.

Η σημερινή αναμέτρηση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ιστορική για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, αφού η ομάδα του Πανιωνίου ύστερα από πολλά χρόνια παρουσίας στην Super League και έχοντας παίξει στο παρελθόν ακόμα και στην Ευρώπη θα αγωνίζεται πλέον στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής.
Οι οπαδοί παρόλο που αντίκρισαν όλες αυτές τις άσχημες στιγμές ήταν απέξω από το γήπεδο εμψυχώνοντας τους παίκτες με φωνές και συνθήματα. Το κλίμα στο γήπεδο ήταν καλό και η ομάδα του Δημήτρη Κοροπούλη έδειχνε συνειδητοποιημένη για το τι θέλει να πετύχει αυτή την χρονιά.
Έτσι ομάδα του Πανιωνίου μπήκε με το δεξί και πήρε το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Αρκετά απειλητικός ήταν ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους «κυανέρυθρους» να πιέζουν στο μισό του γηπέδου τον Πανναξιακό και να κάνουν τρεις ευκαιρίες στην εστία του Παπαδόπουλου. Η τακτική αυτή ήταν αποδοτική με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 12ο λεπτό έπειτα από κεφαλιά του Μουντρίχα. Ωστόσο, οι παίκτες του Χρήστου Πελέκη κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από σουτ του Ανδρέα Ζαχαριουδάκη έξω από την μεγάλη περιοχή. Η ομάδα της Νάξου με μόλις μια τελική ευκαιρία κατάφερε να βρει δίχτυα μπαίνοντας ξανά στον παιχνίδι. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Δημήτρης Γρόντης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία έπειτα από εκτέλεση φάουλ στο 48’ να βάλει μπροστά ξανά στο σκορ τους «πάνθηρες». Όμως λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 51’ ο Παγιώτης Ξυγκόρος έδωσε ξανά το προβάδισμα για την ομάδα του. Ο Ιστορικός 20 λεπτά αργότερα τριπλασίασε τα τέρματά του έπειτα από φοβερό γκολ του Δημήτρη Γρόντη. Οι Νεοσμυρνιωτές δεν σταμάτησαν εκεί και στο 90 Μούντριχας πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με 4-1.
Διαιτητές Διαιτητής: Αλ. Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής) Βοηθοί: Θεοδ. Γουρνίας (Ανατολική Αττικής), Χ. Μαέστρος (Λέσβου) 4ος Διαιτητής: Χρυσούλα Μαργαρίτη (Εύβοια)
Οι εντεκάδες
Πανιώνιος (Δημήτρης Κοροπούλης): Στουρνάρας, Λαμψίας, Ζάχι, Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Ξυγκόρος, Νίνο, Σταμάτης, Γρόντης, Μουντρίχας Αναπληρωματικοί: Αυγερινό, Τσαπατσάρης, Καραβίδας, Λιούμης, Κουτσάκης, Δρίτσας, Παπαδόπουλος, Ζαμάνης, Αργυρίου
Παναξιακός (Χρήστος Πελέκης): Παπαδόπουλος, Καραϊ, Τζατζανας, Ανεβλάβης, Κωστόπουλος, Τραγουδάς, Κύρτσος, Ζαχαριουδακης, Βαθρακοκοίλης, Κόντη, Γκούφας
Αναπληρωματικοί: Τσιλιγιάννης, Βάττης, Σερμάδι, Τσαϊλάκης, Κρισίλντι, Πιττάρας,Πλαστούρος, Τσούρης, Μακροπουλιώτης.