overfm.gr | La Liga | Μπέτις – Σεβίλλη 0-2: Διπλό κορυφής

Μπέτις – Σεβίλλη 0-2: Διπλό κορυφής. Οι «ροχιμπλάνκος» της Ανδαλουσίας κυριάρχησαν στο τοπικό ντέρμπι της πόλης έναντι των «βερδιμπλάνκος».

Το ντέρμπι της Ανδαλουσίας είχε μεγάλη νικήτρια την Σεβίλλη. Στο μεγάλο ματς της Νότιας Ισπανίας οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν 2-0 των «βερδιμπλάνκος». Αποτέλεσμα που τους έφερε στο -1 από την κορυφή, με ματς λιγότερο. Μπέτις – Σεβίλλη 0-2: Διπλό κορυφής.

Η φάση που καθόρισε εν πολλοίς την αναμέτρηση ήταν αυτή που διαδραματίστηκε στο τέλος του πρώτου 45λεπτου. Όταν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ροντρίγκες. Με την Μπέτις να μένει με παίκτη λιγότερο, με την αλλαγή ισορροπιών στον αγωνιστικό χώρο, το δεύτερο ημίχρονο στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» ανήκε στην Σεβίλλη.

Όλα, μάλιστα, έγινε ακόμα πιο εύκολα στο 55′. Όταν ο Ακούνια πέτυχε το γκολ, δίνοντας το προβάδισμα στη Σεβίλλη. Η Μπέτις προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η Σεβίλλη είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα κι αυτό αποδείχθηκε αξεπέραστο «εμπόδιο».

Το ματς τελείωσε ουσιαστικά στο 81′. Στη φάση με το αυτογκόλ του Μπεγερίν. Με το σκορ στο 2-0 για τους «ροχιμπλάνκος» της Σεβίλλης, κόντρα στους «βερδιμπλάνκος», η Σεβίλλη ανέβηκε στη δεύτερη θέση, μαζί με τη Ρεάλ. Οι δύο ομάδες είναι στο -1 από την Ρεάλ Σοσιεδάδ, έχοντας ματς λιγότερο. Μπέτις – Σεβίλλη 0-2: Διπλό κορυφής.