overfm.gr | Διεθνή | Μπεσίκτας – Φενέρμπαχτσε 1-1: Ισόπαλο το ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης [vid]

Μπεσίκτας – Φενέρμπαχτσε: Χωρίς νικητή το μεγάλο τουρκικό ντέρμπι.

Στοπ στο σερί των έξι νικηφόρων ματς της Μπεσίκτας έβαλε η Φενέρμπαχτσε. Το ντέρμπι που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (21/3) στο «Vodafone Park» για την 31η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος έληξε χωρίς νικητή, αφού οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Η Μπεσίκτας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Μπαγιντίρ στο πρώτο μέρος. Το κατάφερε, ωστόσο, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου. Στο 48ο λεπτό ο  Γκεζάλ εκτέλεσε  φάουλ από τη δεξιά και ο Βίντα με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 89ο λεπτό με το τρομερό σουτ του Οζάν Τουφάν με το δεξί εκτός περιοχής. Ο Δημήτρης Πέλκας αγωνίστηκε σε όλο το ματς με τη Φενέρ και η παρουσία του κρίνεται θετική.

Οι «Μαύροι Αετοί» συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα στη βαθμολογία, αλλά η μάχη για το πρωτάθλημα συνεχίζεται. Η Φενέρ βρίσκεται στην τρίτη θέση με 59 βαθμούς στο -5 (με ματς περισσότερο) από την Μπεσίκτας, ενώ η Γαλατάσαραϊ είναι στο -3 από την Μπεσίκτας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σερτζέν Γιαλτζίν): Ντεστάνογλου, Ροζιέ, Ουέλιντον, Βίντα, Ν’Σακαλά, Ζοσέφ, Γκεζάλ, Λιάϊτς (73′ Μένσα), Χάτσινσον (90+4′ Ουισάλ), Λάριν (89′ Ν’Κουντού), Αμπουμπακάρ

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ερόλ Μπουλούτ): Μπαγιντίρ, Σανγκαρέ, Αζίζ (60′ Τισερόν), Σάλαϊ, Ερκίν, Λουίζ Γκουστάβο, Καχβετζί (58′ Σόσα), Οσάγι-Σάμιουελ (74′ Τουφάν), Πέλκας, Βαλένσια (75′ Καντιόγλου), Σαματά (59′ Τιάμ)