overfm.gr | Champions League | Μπεσίκτας – Άγιαξ 1-2: Ο Αλέ χάρισε τη πρωτιά στον «Αίαντα» [vds]

Με τον απίθανο Αλέ να συνεχίζει το σερί των γκολ του στην διοργάνωση, ο Άγιαξ πέτυχε την ανατροπή με την Μπεσίκτας και διατήρησε το απόλυτο στον όμιλο.

Ο Σεμπαστιάν Αλέ πρόσθεσε ακόμα δύο γκολ στη φετινή συλλογή του στο Champions League και με το 2-1 του Άγιαξ επί της Μπεσίκτας, ο “Αίαντας” έκανε το 5/5 και εξασφάλισε την πρωτιά του 3ου ομίλου. Ο Αλέ χάρισε τη πρωτιά στον «Αίαντα»

Μπήκαν δυνατά οι Τούρκοι

Ο Άγιαξ κάνει μέχρι στιγμής περίπατο στον όμιλό του και αυτό το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον Αλέ, με τα 8 γκολ που έχει πετύχει μέχρι στιγμής στην διοργάνωση.

Στο σημερινό παιχνίδι μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο και μέχρι το 69′ είχε βάλει δυο τέρματα και είχε οδηγήσει τον “αίαντα” στην ανατροπή μέσα στην έδρα της Μπεσίκτας.

Οι Ολλανδοί παρατάχθηκαν με τον Ονανά έπειτα από 297 ημέρες, λόγω της τιμωρίας του για χρήση απαγορευμένων ουσιών. Ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας ήταν σε καλή μέρα και έκανε σημαντικές αποκρούσεις για να φτάσουν οι φιλοξενούμενοι στη νίκη.

Βέβαια δεν τα κατάφερε στο 22′, όταν η Μπεσίκτας κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Γκεζάλ για να κάνει το 1-0.

Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους αφού μέχρι το ημίχρονο θα μπορούσαν να βάλουν κι άλλα τέρματα, με τον Κάιλ Λάριν να χάνει αρκετές φάσεις.

Ο Αλέ χάρισε τη πρωτιά στον «Αίαντα»

Ο Έρικ Τεν Χαγ έριξε στο ημίχρονο τον Αλέ και ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού απέδειξε για μια ακόμη φορά για ποιον λόγο δεν πρέπει να βρίσκεται στον πάγκο.

Αρχικά σκόραρε στο 54′ σε κενή εστία με ωραίο πλασέ ύστερα από ασίστ του Νικολάς Ταγλιαφίκο και ύστερα στο 69′ έκανε το 1-2 απλώνοντας το πόδι του σε σουτ του ίδιου παίκτη.

Ο Αλέ έφτασε επίσημα τα 9 γκολ στη διοργάνωση και θα μπορούσε να περάσει τον Λεβαντόφσκι αν το VAR δεν του ακύρωνε ένα τέρμα ως οφσάϊντ.

Μπεσίκτας (Σεργκέν Γιαλτσίν): Γκούνοκ, Ροζιέρ, Βίντα, Μοντέρο (81΄Γιουσάλ), Μέρας, Πιάνιτς (81΄Ουτσάν), Τοπάλ (81΄Χάντσινσον), Γκεζάλ (67΄Μπατσουαγί), Ενκουντού, Τεξέιρα (59΄Μποζντογκάν), Λάριν

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χάαγκ): Ονάνα, Μαζραουί (72΄Τίμπερ), Μαρτίνεζ, Σκούρς (77΄Ρενσχ0, Ταλιαφίκο (77΄Μπλιντ), Κλάασεν, Μπέργκχαουζ (83΄Τέιλορ), Γκράβενμπεργκ, Νέρες, Ντάραμι (46΄Αλέ), Τάντιτς