overfm.gr | Champions League | Μπενφίκα-Μακάμπι Χάιφα 2-0: «Με το δεξί» οι αετοί του Βλαχοδήμου

Δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά ώστε να ξεκινήσει «με το δεξί» της υποχρεώσεις της η Μπενφίκα κόντρα στην Μακάμπι Χάιφα.

Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου υποδέχτηκε την Μακάμπι Χάιφα στο παιχνίδια για τον όγδοο και τελευταίο όμιλο του Champions League. Με την έλευση του νέου προπονητή οι «αετοί» σίγουρα δεν θα ήθελαν να μην νικήσουν την πρώτη αγωνιστική κόντρα στους Ισραηλινούς.

Στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκαν αρκετά οι γηπεδούχοι οι οποίοι αν και είχαν την μπάλα στα πόδια τους δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι ουσιαστικό. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει στην «λευκή ισοπαλία» 0-0.

Ούτε στο δεύτερο μέρος θα μπορούσαμε να πούμε ότι άλλαξε εντυπωσιακά η εικόνα του αγώνα. Πάντως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά και να κατφέρουν τελικά να πάρουν την νίκη και τους τρείς βαθμούς. Ο Ράφα Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 50′ και ο Γκριμάλδο στο 54′.

Μπενφίκα(Ρόγκερ Σμίντ): Βλαχοδήμος, Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάνδο, Μπα, Λουίς, Έντσον Φερνάντες, Νέρες(Αουρσνές 65′), Ζοα Μάριο(Τσικίνιο 79′), Ράφα Σοάρες(Γκονσάλβες 79′), Ράμος(Μούσα 46′)

Μακάμπι Χάιφα(Μπάρακ Μπακχάρ):  Κοέν, Γκόλντμπεργκ, Μπατουμπινσικά, Σεκ(Ποντγκορεάνου 67′)(Μεναχέμ 78′), Σούντγκρεν, Χαζίζα, Λαβί, Μοαμέντ, Τσέρι, Πιερό(Ρουκαβίτσια 78′), Ντέιβιντ(Ατζίλι 46′)