overfm.gr | Serie A | Μπενεβέντο – Αταλάντα 1-4: «Τετράστερη» και… τετράδα!

H Aταλάντα ήταν αρκετά καλύτερη της Μπενεβέντο και επικράτησε με 4-1, φτάνοντας στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος

Η Αταλάντα ήταν μακράν ανώτερη της Μπενέβεντο στη μεταξύ τους αναμέτρηση και επικράτησε με άνεση 4-1, κατορθώνοντας να φτάσει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας με 31 πόντους. Από την άλλη, η Μπενεβέντο, παρά την απώλειά της, θα διατηρηθεί στη μέση της βαθμολογίας με δέκα βαθμούς λιγότερους.

Οι φιλοξενούμενοι, είχαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ από τα πρώτα κιόλας λεπτά, επιδεικνύοντας τις μπόλικες επιθετικές αρετές του. Μάλιστα, στο 30ο λεπτό, μία από αυτές κατάφερε να μετατραπεί και σε γκολ, με τον Γιόζιπ Ίλιτσιτς να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του με όμορφη ατομική ενέργεια. Στη συνέχεια, η πίεση της Αταλάντα αυξήθηκε ακόμα περισσότερο, ωστόσο το τελικό σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη των πρώτων 45′.

Παρ’όλα αυτά, εκείνο άλλαξε με την έναρξη της επανάληψης, με τον Σάου στο 50ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα για τους γηπεδούχους. Ωστόσο, η υπεροχή της ομάδας του Γκασπερίνι συνεχίστηκε και στο 70ο λεπτό η δικαιοσύνη αποκατάσταθηκε, με τον Τολόι να δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Ντουβάν Ζαπάτα τελείωσε την υπόθεση νίκη της ομάδας του, γράφοντας το 3-1. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε στο 86ο λεπτό ο Μουριέλ, ο οποίος με δυνατό σουτ πέτυχε το 4-1 για την ομάδα του, η οποία παραμένει σε τροχιά Champions League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπενεβέντο (Ινζάγκι): Μοντιπό, Γκλικ, Μπάρμπα, Φουλόν (Παστινά 46′), Μάτζιο, Ιονίτα (Ντελ Πίντο 80′), Σχιαταρέλα, Ντάμπο (Χετεμάι 58′), Σάου (Ντι Σέριο 58′), Ιμπρότα, Λαπαντούλα (Ινσίνιε 58′)

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τολόι, Ρομέρο, Παλομίνο, Χάτεμπουρ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ (Ντεπαόλι 87′), Γκούζενς (Μέλε 73′), Πεσινά (Μαλινόφσκι 63′), Ίλιτσιτς (Μίραντσουκ 87′), Ζαπάτα (Μουριέλ 73′)