overfm.gr | Διεθνή | Μπελενένσες: Ζητά την επανάληψη του αγώνα με Μπενφίκα [pic]

Ο αγώνας διακόπηκε στο 48’ όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με έξι παίκτες

Mε πολύ βαριά λόγια και τίτλους τόσο από τον Τύπο της Πορτογαλίας όσο και από τον ευρωπαϊκό, χαρακτηρίστηκαν αυτά, που έγιναν στην Primeira Liga το βράδυ του Σαββάτου 27 Νοεμβρίου . Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας αποφάσισε να διεξαχθεί  κανονικά ο αγώνας, με τη μια ομάδα την Μπελενένσες, αποδεκατισμένη από κρούσματα κορονοϊού είχε μόλις 9 παίκτες διαθέσιμους, με δύο από αυτούς να είναι τερματοφύλακες. Αντίπαλος η Μπενφίκα, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 7-0 για τους «Αετούς» της Λισσαβώνας και ο διαιτητής να αναγκάζεται στο 48΄να λήξει τον αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι επικαλέστηκαν τραυματισμό και έμειναν πλέον με έξι παίκτες στο χορτάρι, που οδηγεί σε διακοπή.

Υπεύθυνοι και των δύο ομάδων μίλησαν για αγώνα- ντροπή, με την Μπελενένσες, που σήμερα αναφέρεται ότι διεθνής παίκτης της έφερε τη μετάλλαξη Όμικρον στην Πορτογαλία, όμως να διεκδικεί και κάτι παραπάνω από αυτό το παιχνίδι. Γι’ αυτό σήμερα (29/11) το απόγευμα εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία κάνει γνωστό πως έστειλε επιστολή στην Λίγκα και ζήτησε την επανάληψη του αγώνα με την Μπενφίκα.

Σύμφωνα με τους ισχυρισμούς της, το αποτέλεσμα του αγώνα έως το σημείο της διακοπής του (7-0 για την Μπενφίκα) δεν θα πρέπει να επικυρωθεί, με την Μπελενένσες να ξεκαθαρίζει πως είναι στη διάθεση των ποδοσφαιρικών αρχών της χώρας, ώστε να βρεθεί νέα ημερομηνία διεξαγωγής της αναμέτρησης.

Η Μπελενένσες στηρίζεται στον κανονισμό αγώνων της πορτογαλικής Λίγκας, που αναφέρει ότι: «όταν ο διαιτητής διακόψει το παιχνίδι πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, το αποτέλεσμα δεν επικυρώνεται και ορίζεται εκ νέου ο αγώνας από τη Liga, εκτός από περιπτώσεις που προβλέπονται ρητά στους κανονισμούς».