overfm.gr | Διεθνή | Μπαχτσέσεχιρ – Ηρακλής 86-66: Με το μυαλό στον Άρη

Ο ήδη αποκλεισμένος από το FIBA Eupore Cup, Ηρακλής, γνώρισε την τέταρτη ήττα του χάνοντας με 86-66 από την Μπαχτσεσεχίρ στην Τουρκία.

Μπαχτσέσεχιρ – Ηρακλής 86-66 Ο Κώστας Μέξας περισσότερο χρησιμοποίησε το παιχνίδι για να μάθει τους παίκτες του και να βγάλει τα πρώτα του συμπεράσματα για το υπάρχον δυναμικό, παρά πήγε για την νίκη στην Τουρκία. Κάτι απόλυτα φυσιολογικό καθώς το παιχνίδι που έχει μπροστά του ο Ηρακλής την Κυριακή κόντρα στον Άρη στο Παλέ. Πέραν της ήττας από την Μπαχτσεσεχίρ ακόμα πιο σημαντικό για τον Γηραιό είναι το γεγονός του τραυματισμού του Γιάννη Κουζέλογλου. Μπαχτσέσεχιρ – Ηρακλής 86-66

Ο Έλληνας φόργουορντ τραυματίστηκε στον αστράγαλο του αριστερού του ποδιού λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου της αναμέτρηση και η συμμετοχή του κόντρα στον Άρη είναι αμφίβολη.

Αναφορικά με το παιχνίδι, ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα με 7 πόντους (2-9). Η Μπαχτσεσεχίρ ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι και όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (24-19). Οι δοκιμές από τον Κώστα Μέξα συνεχίστηκαν με τους Τούρκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων (45-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Ηρακλή να εξακολουθεί να δοκιμάζει πράγματα από τον νέο του προπονητή, η διαφορά ανέβαινε διαρκώς, με το τρίτο δεκάλεπτο να τον βρίσκει στο μείον 15  (62-47). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα με το τελικό 86-66.

Δεκάλεπτα: 24-19, 45-34, 62-47, 86-66