overfm.gr | Euroleague | Μπασκόνια – Ερυθρός Αστέρας 93-74: Τον διέλυσε στο ντεμπούτο του Σπάχια [vds]

Σαρωτική η Μπασκόνια στο ντεμπούτο του Νέβεν Σπάχια στον πάγκο της, διέλυσε με 93-74 τον Ερυθρό Αστέρα και τον έπιασε στο 4-6.

Κυριαρχική η Μπασκόνια στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα (93-74) για την 10η «στροφή» της Euroleague.

Με αυτόν τον τρόπο κατέγραψε την 4η νίκη της στην διοργάνωση και μάλιστα στο ντεμπούτο του νέου της προπονητή, Νέβεν Σπάχια.

Η Μπασκόνια αφήνοντας πίσω της τον τελευταίο… διασυρμό από την Μπαρτσελόνα, θέλησε να μπει δυναμικά στο παρκέ και να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό.

Έβγαλε ενέργεια από το ξεκίνημα και έφτασε γρήγορα το 16-9 στο 7′ πήγε στο 21-14 και από εκεί το σκορ ήταν 4-8 για να κλείσει η περίοδος στο 25-22 με τρίποντο του Χόλινς στη λήξη του χρόνου.

Ένα εντυπωσιακό 12-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έγραψε το 37-22, η ομάδα του Σπάχια πήγε και στο +21 (50-29) και έκλεισε το πρώτο μέρος με 12/15 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 13/17 βολές και 13 ασίστ για τρία λάθη την ώρα που οι Σέρβοι σούταραν άσχημα από το τρίποντο (5/15) και είχαν πέντε τελικές πάσες για έξι λάθη.

Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο επιμέρους σκορ, ολοκληρώνοντας με 21-13 υπέρ τους. Ζίμπρες και Κούζμιτς κατέβαλαν σημαντική προσπάθεια, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν οι Σέρβοι ήταν να μειώσουν τη διαφορά στους 15 για την καθοριστική περίοδο.

Ο Αστέρας έκανε την προσπάθειά του στην τρίτη περίοδο, μάζεψε κατά κάποιον τρόπο την διαφορά, μείωσε στους 14 (68-54) στο ξεκίνημα της τέταρτης, όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Η βραδιά του ήταν κακή και η Μπασκόνια πήρε με άνεση την τέταρτη νίκη της σε δέκα αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Μόγκουλκοτς, Μπάλακ

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 55-32, 68-53, 93-74