overfm.gr | Euroleague | Μπαρτσελόνα – ΤΣΣΚΑ 81-73: Έπιασε κορυφή

Η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με , σε ένα παιχνίδι με «τρελή» εξέλιξη.

Από το φτωχό πρώτο δεκάλεπτο, στην κυριαρχία των Καταλανών στην δεύτερη περίοδο και εν συνεχεία στην καταιγίδα τριπόντων των Ρώσων στην τρίτη περίοδο. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα με φανταστική άμυνα και επίθεση στην τέταρτη περίοδο «έπνιξε» την ΤΣΣΚΑ και με επιμέρους 30-13 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είναι στην πρώτη θέση της Βαθμολογίας της Ευρωλίγκας ισόβαθμη με τις Ρεάλ και Αρμάνι.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό στην πρώτη περίοδο. Τόσο η Μπαρτσελόνα όσο και η ΤΣΣΚΑ είχαν μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Παράλληλα, σε κανένα σημείο της περιόδου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει με πάνω από δύο πόντους, ενώ στο φινάλε το σκορ ήταν ισόπαλο (13-13).

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι άλλαξε τελείως. Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε απόλυτα σε άμυνα και επίθεση. Η ΤΣΣΚΑ ακολούθησε για αρκετά λεπτά τους Καταλανούς με  την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ δύο και τριών κατοχών. Στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου ωστόσο, η Μπαρτσελόνα πέτυχε μαζεμένους πόντους με τους Κούριτς και Μίροτιτς πηγαίνοντας από το +4 (28-24) στο +11 και το 38-27 του ημιχρόνου.

Μπαρτσελόνα – ΤΣΣΚΑ: Τρίποντη καταιγίδα με Βόιτμαν και Σενγκέλια

Η ΤΣΣΚΑ βρήκε επιθετική απειλή με τον Βόιτμαν στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Γερμανός πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα για την ομάδα του μετά το 41-27, και μείωσε στους 5 πόντους (41-36). Το κρεσέντο του Βόιτμαν συνεχίστηκε, αφού λίγο αργότερα μείωσε στον πόντο με καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο, και έβαλε την ΤΣΣΚΑ μπροστά με το τέταρτο του τρίποντο σε τέσσερα λεπτά (43-45). Την σκυτάλη στην συνέχεια πήρε ο Σενγκέλια, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα έβαλε την ομάδα του στο +6 (45-51). Η ρωσική ομάδα συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ, με το κερασάκι στην τούρτα να έρχεται με buzzer beater τρίποντο του Γκριγκόνις (51-60). Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 13-33 για την ομάδα του Ιτούδη.

Καταλανική αντίδραση και νίκη!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα αντέδρασε. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έπαιξε εξαιρετική άμυνα και οδήγησε σε λάθη την ΤΣΣΚΑ. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Νίκολα Μίροτιτς, κατάφερε να τρέξει επιμέρους 11-1 και να περάσει μπροστά (62-61). Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με σκληρές μονομαχίες και διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ξεφύγει με 6 πόντους με συνεχόμενους πόντους του Μίροτιτς και καλάθι του Γιοκουμπάιτις (70-64) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η ΤΣΣΚΑ δεν κατάφερε να επιστρέψει πραγματικά στο παιχνίδι με τους Καταλανούς να παίρνουν την νίκη με το τελικό 81-73.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 38-27, 51-60, 81-73