overfm.gr | La Liga | Μπαρτσελόνα-Σοσιεδάδ 2-1: Με την «ψυχή στο στόμα» οι Καταλανοί

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε δύσκολα της Σοσιεδάδ.

Πολύ δύσκολη αλλά σημαντική νίκη με 2-1 επί της Σοσιεδάδ στο «Καμπ Νόου» πήρε η Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος (το παιχνίδι θα γινόταν Ιανουάριο αλλά λόγω της συμμετοχής των ομάδων στο  ισπανικό Σούπερ Καπ έγινε νωρίτερα).

Οι Καταλανοί έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και είχαν ευκαιρίες με τους Μέσι, Γκριεζμάν, Πέδρι και Μπρέιθγουεϊτ, αλλά η Σοσιεδάδ προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα στο 27’ με τον Γουίλιαν Ζοσέ. Η Μπαρτσελόνα όμως είχε άμεσα την απάντηση. Ο Τζόρντι Άλμπα ισοφάρισε το παιχνίδι στο 31’ και ο Φρένκι Ντε Γιονγκ έκανε την ανατροπή για τους «μπλαουγκράνα».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκριεζμάν απείλησε δις την εστία του Ρομέρο, αλλά όσο το 2-1 παρέμενε η Σοσιεδάδ πίστευε πως μπορούσε να πάρει κάτι από το ματς. Οι Βάσκοι πίεσαν προς το τέλος και ο Ισάκ στο 85’ είχε μια πολύ καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά ο Τερ Στέγκεν τον σταμάτησε.

Πλέον, η Μπαρτσελόνα έχει 20 βαθμούς σε 12 αγώνες και είναι στην πέμπτη θέση, ενώ η Σοσιεδάδ έχει 26 βαθμούς σε 14 αγώνες και είναι πρώτη σε ισοβαθμία με την Ατλέτικο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Ντεστ, Μινγκέθα(79’ Λενγκλέ), Αραούχο, Άλμπα, Μπουσκέτς(67’ Αλενιά), Ντε Γιονγκ, Πέδρι(74’ Πιάνιτς), Γκριεζμάν(66’ Τρινκάο), Μέσι, Μπρέιθγουεϊτ

Σοσιεδάδ (Αλγουαθίλ): Ρεμίρο, Γκοροσαμπέλ, Θουμπελδία, Λε Νορμάντ(85’ Σανιάν), Μονρεάλ, Γκεβάρα(56’ Ναβάρο), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Πόρτου(64’ Ισάκ), Γιανουζάι(56’ Μουγουρούθα), Ζοσέ