overfm.gr | La Liga | Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 – Πήρε… βασιλικά το Clasico

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στο «Καμπ Νου» 2-1 στο «Καμπ Νου» τη Μπαρτσελόνα. Αλάμπα και Βάσκεθ τα τέρματα για τη «βασίλισσα», μείωσε στο 90+6΄ ο Αγουέρο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-1 της Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» και νίκησε τη μισητή της αντίπαλο για τέταρτη συνεχόμενη φορά. Η «βασίλισσα» «πέρασε» από την έδρα των Καταλανών για την 10η  αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Πρώτο ημίχρονο

Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή του Clasico στο 25ο λεπτό. Ο Ντεπάι γύρισε στον Ντεστ, αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η ομάδα του Αντσελότι δημιούργησε σκορ στο ματς στο 32΄, με το ωραίο διαγώνιο σουτ του Αλάμπα. Ο Πικέ πήγε να απαντήσει για τη Μπαρτσελόνα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από την εστία του Κορτουά.

Στο 45’ ο Άνσου Φάτι σούταρε από κοντά, με την μπάλα να κοντράρεται στα σώματα των αμυνόμενων. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχει του πρώτου μέρους και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους «μπλαουγκράνα» να χάνουν μεγάλη ευκαιρία. Ο νεοεισελθής Κουτίνιο έκανε σουτ, στο 48ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν πίεζε αρκετά, για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν μπορούσε να τελειώσει τις ευκαιρίες που δημιουργούσε. Στο 72’ η Ρεάλ, που έπαιζε στην κόντρα, είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Μεντί έκανε το γύρισμα, με τον Μπενζεμά να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στην εστία από το ένα μέτρο.

Η φάση που έκρινε το ντέρμπι έγινε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά το γύρισμα του Ντεπάι κανείς εκ των Αγουέρο και Πικέ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στην εξέλιξη, η Ρεάλ έφυγε στην κόντρα, ο Βαλβέρδε έκανε το διαγώνιο σουτ που έβγαλε αρχικά ο Τερ Στέγκεν και ο επερχόμενος Βάσκεθ προ κενής εστίας έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Μπαρτσελόνα ήταν να μειώσει με γκολ του Αγουέρο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ρεάλ Μαδρίτης «συγκατοικεί» στην κορυφή της βαθμολογίας με τις Σεβίλλη και Ρεάλ Σοσιεδάδ. Από την άλλη μεριά, ο Ρόναλντ Κούμαν δύσκολα θα συνεχίσει να κάθεται στον πάγκο της Μπαρτσελόνα.