overfm.gr | Champions League | Μπαρτσελόνα – Παρί Σεν Ζερμέν: Ο απίθανος Εμπαπέ διέσυρε τους «μπλαουγκράνα» στο «Καμπ Νου» [vids]

Μπαρτσελόνα – Παρί Σεν Ζερμέν: Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γάλλο που πέτυχε 3 γκολ, οι Παριζιάνοι νίκησαν 4-1 και είναι ήδη στους «16» του Champions League.

Το μεγάλο παιχνίδι στην επανέναρξη του Champions League, στο «Καμπ Νου» της Βαρκελώνης, ήταν τελικά παράσταση για ένα ρόλο. Πρωταγωνιστής ήταν ο Κιλιάν Εμπαπέ. Ο διεθνής Γάλλος της Παρί Σεν Ζερμέν ήταν εκπληκτικός. Έκανε ό,τι ήθελε στο ματς. Μέσα σε όλες τις φάσεις που έκαναν οι πρωταθλητές Γαλλίας, πέτυχε τρία γκολ, έκανε άνω-κάτω την άμυνα της Μπαρτσελόνα και ήταν ο άνθρωπος που έβαλε την… υπογραφή του στη νίκη-πρόκριση, από τώρα, των Παριζιάνων στους «16» του Champions League.

Σε ένα ματς που ως το 30ό λεπτό δεν σε έπειθε πώς θα προσφέρει τόσες συγκινήσεις. Οι Καταλανοί θα μπορούσαν στο διάστημα 27′-30′ να φέρουν το ματς στα μέτρα τους. Προηγήθηκαν 1-0 με το πέναλτι του Μέσι στο 27′, το οποίο κέρδισε ο Ντε Γιόνγκ από το μαρκάρισμα του Κιμπεμπέ.

Πριν, δε, προλάβουν οι Γάλλοι να συνέλθουν, ο Ντεμπελέ έχασε μια απίθανη ευκαιρία για το 2-0, δίνοντας στην ομάδα του μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση. Αλλά αυτό κράτησε για λίγα λεπτά. Όλα τελείωσαν στο 32′! Ο Εμπαπέ έκανε μια εκπληκτική ενέργεια, πέρασε για πλάκα τον Λανγκλέ και νίκησε τον Τερ Στέγκεν (1-1).

Ο Γερμανός τερματοφύλακας ήταν κομβικός. Σταμάτησε τον Κιρζαβά (35′), Κεν (50′) και τον Εμπαπέ (68′), ενώ ήταν τυχερός στο 45′ στην κεφαλιά του Ικάρντι. Η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να πετύχει κάτι καλό στη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία της, στο 37′, στην αντεπίθεση του Γκριεζμάν. Ως εκεί, όμως, δεν ήταν για κάτι παραπάνω.

Τα λάθη στην άμυνα της έκαναν… μπαμ, ήταν καταδικαστικά! Στο 65′ ο, αφύλακτος στο κέντρο της μεγάλης περιοχής των Καταλανών, Εμπαπέ πλάσαρε εύστοχα για το 1-2. Η Μπαρτσελόνα έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει.

Στο 70ό λεπτό πάλι χωρίς αντίπαλο στην περιοχή ο Κεν με κεφαλιά έδωσε… αέρα δύο γκολ στους Παριζιάνους (1-3).

Για να έρθει και πάλι ο Εμπαπέ στο 85′, στην αντεπίθεση, να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν (1-4).

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ντεστ (71′ Μινγκέθα), Πικέ (79′ Πουτς), Λανγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Ντε Γιόνγκ, Μπουσκέτς (79′ Πιάνιτς), Πέδρι (78′ Τρινκάο), Γκριεζμάν (84′ Μπρέιθγουεϊτ), Ντεμπελέ, Μέσι.

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Φλορέντσι (89′ Κέρερ), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κιρζαβά, Παρέδες, Γκουέιγ (46′ Ερέρα), Κεν (85′ Ντανίλο), Βεράτι (73′ Ντράξλερ), Εμπαπέ, Ικάρντι.