overfm.gr | Euroleague | Μπαρτσελόνα – Μπασκόνια 93-67: Την ισοπέδωσε

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες, ισοπεδώνοντας την Μπασκόνια με 93-67 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Μπαρτσελόνα – Μπασκόνια. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, δεν έδωσε κανένα περιθώριο στους Βάσκους και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Πλέον οι Καταλανοί έπιασαν την Αρμάνι στην βαθμολογία της Ευρωλίγκας (7-2), με τους Ιταλούς βέβαια να παίζουν αύριο με την Φενέρ στην Τουρκία. Στο 3-6 η Μπασκόνια, που είναι ισόβαθμοι με Εφές και Άλμπα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με την Μπασκόνια να καταφέρνει να προηγηθεί με 4 πόντους (2-6). Η Μπαρτσελόνα απάντησε με 6-0 σερί με τους Βάσκους να ισοφαρίζουν σε 8-8. Σε εκείνο το σημείο το γήπεδο άρχισε… να γέρνει. Οι Καταλανοί έτρεξαν ένα απίστευτο επιμέρους 20-2 για το 28-10, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 32-17.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να συνεχίζει να ανεβάζει την διαφορά. Έφτασε μέχρι τους 25 πόντους στα μισά της περιόδου (44-19), για να κλείσει το ημίχρονο με τους Μπλαουγκράνα να έχουν αέρα 24 πόντων (55-31).

Μπαρτσελόνα – Μπασκόνια  Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ακόμα πιο τρομακτική στην τρίτη περίοδο. Με 8 συνεχόμενους πόντους του Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα πήγε την διαφορά για πρώτη φορά στους 30 πόντους και υπήρξε και συνέχεια. Ότι έκαναν οι Καταλανοί στο παρκέ έπιανε με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει στο +40. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να είναι 93-67.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-17, 55-31, 81-41, 93-67