overfm.gr | La Liga | Μπαρτσελόνα – Μαγιόρκα 2-1 – Επιστροφή στις εντός έδρας νίκες

Η Μπαρτσελόνα μετά από τρεις διαδοχικές ήττες στο Καμπ Νου, κατάφερε να επικρατήσει 2-1 της Μαγιόρκα, χάρις σε γκολ των Ντεπάι και Μπουσκέτς.

Επιτέλους εντός έδρας νίκη για την Μπαρτσελόνα. Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-1 της Μαγιόρκα στο Καμπ Νου, μετά από τις ήττες από Άιντραχτ, Κάντιθ και Ράγιο Βαγιεκάνο.

Οι Καταλανοί πήραν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, ωστόσο είχαν πρόβλημα στην δημιουργία ευκαιριών. Μετά από επιθετική δυστοκία, οι «μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ με τον Ντεπάι στο 25ο λεπτό. Οι χαρές όλων στον γήπεδο κόπηκαν λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Πικέ τραυματίστηκε σοβαρά. Ο Ισπανός έμπειρος μπακ έδωσε την θέση του στον Γκαρθία.

Οι γηπεδούχοι απέβαλλαν το κάθε άγχος όταν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπούσκετς έκανε το 2-0. Μάλιστα λίγο αργότερα η Μπαρτσελόνα βρήκε και τρίτο τέρμα. Ο Φεράν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Η επιθετική κυριαρχία της ομάδας του Τσάβι δεν μπόρεσε να καλύψει τα προβλήματα στην ανσταλτική λειτουργία.

Στο 79ο λεπτό, από μία στημένη φάση, ο Ραΐγιο με προβολή μείωσε σε 2-1 και αύξησε κατακόρυφα το άγχος στις κερκίδες. Αυτό δεν ήταν αρκετό και τελικά το ματς έληξε με το 2-1 υπέρ των Καταλανών.