overfm.gr | Champions League | Άνετη πρεμιέρα για την Μπαρτσελόνα

Δεν δυσκολεύτηκε η Μπαρτσελόνα στη πρεμιέρα της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας της Φερεντσβάρος με 5-1.

Άνετη επικράτηση για την Μπαρτσελόνα στη πρεμιέρα της στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, με πρωταγωνιστή τον Φάτι. Με το νεαρό να έχει 1 γκολ, 1 ασίστ, αλλά και μία εξαιρετική παρουσία, οι Καταλανοί επικράτησαν της Φερεντσβάρος με σκορ 4-1, στο άδειο “Κάμπ Νου”.

Στα πρώτα 20 λεπτά, η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη η που είχε τη μπάλα στα πόδια της, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν τις πρώτες ευκαιρίες. Μάλιστα, οι Ούγγροι κατάφεραν και να ανοίξουν το σκορ στο ενδέκατο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ενγκουέν, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Λίγα λεπτά αργότερα, η Φερεντσβάρος είχε και δεύτερη τεράστια χαμένη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Ίζαελ, αλλά το δυνατό σουτ του Βραζιλιάνου μέσα από την περιοχή σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Νέτο.

Καθώς η ώρα περνούσε, η ομάδα του Κούμαν άρχισε να…”σοβαρεύεται”, γινόμενη πιο απειλητική, αλλά και πιο σίγουρη στα μετόπισθεν. Στο 27ο λεπτό, ο Κοβάσεβιτς ανέτρεψε τον Μέσι στην περιοχή, με τον Αργεντινό να γράφει το 1-0 από την άσπρη βούλα, νικώντας τον Ντιμπούς. Οι Καταλανοί, απείλησαν ξανά στο 36′ και το 40′ με τους Φάτι και Τρινκάο αντίστοιχα, ωστόσο ο Ντιμπούς είχε απάντηση και τις δύο φορές. Το 2-0, έγραψε στο 42ο λεπτό ο Ανσού Φάτι με σουτ στη κίνηση, εκμεταλλευόμενος την πανέξυπνη πάσα του Ντε Γιονγκ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Μπαρτσελόνα ήταν μακράν πιο άνετη στον αγωνιστικό χώρο. Τα πράγματα, έγιναν ακόμη πιο απλά για εκείνους, όταν ο Κούτινιο στο 52′ έκανε το 3-0 για την ομάδα του, έπειτα από εκπληκτικό τακουνάκι του Φάτι. Στο 68ο λεπτό, ο Ενγκουέν, ο οποίος ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα των Καταλανών, έφυγε στη πλάτη του Πικέ, με τον Ισπανό στόπερ να τον ανατρέπει στη περιοχή, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα του Σχάρερ. Ο Καράτιν, μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ, στέλνοντας τη μπάλα από την μία και το Νέτο από την άλλη. Το  4-1, διαμόρφωσε ο Πέδρι στο 83′, έπειτα από όμορφη ατομική ενέργεια του Ντεμπελέ, ενώ ο Γάλλος στο 90′ από δημιουργός μετατράπηκε σε εκτελεστής, κάνοντας το 5-1.

Στις καθυστερήσεις, το τελικό σκορ δεν άλλαξε, με την Μπαρτσελόνα να πανηγύριζει μία άνετη επικράτηση. Στους κορυφαίους της βραδιάς, πέραν του Ανσού Φάτι, και οι Τρινκάο και Ντεμπελέ, οι οποίοι πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις, δημιουργώντας στον Κούμαν ευχάριστους “πονοκεφάλους” για την επιλογή της ενδεκάδας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπαρτσελόνα: Νέτο, Λενγκλέ, Πικέ, Ντεστ, Σέρχι Ρομπέρτο (Φίρπο 63′), Πιάνιτς (Μπουσκέτς 76′), Ντε Γιονγκ, Τρινκάο (Ντεμπελέ 63′), Φάτι (Πέδρι 63′), Κουτίνιο (Αραούχο 71′), Μέσι

Φερεντσβάρος: Ντιμπούς, Μπλάζιτς, Κοβάσεβιτς, Μπότκα (Λόβρεντσιτις 77′), Σίβιτς (Χάιστερ 63′), Καρατίν, Λεντουνί (Σομάλια 63′), Σιγκερ, Ζούμπκοφ (Μακ 71′), Ίζαελ, Ενγκουέν (Μπολί 71′)