overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Μπαμ από Καμερούν κόντρα στην Βραζιλία, χωρις αντικρισμα

Το μεγάλο μπαμ έκανε το Καμερούν ταπεινώνοντας την Βραζιλία με 1-0 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να προκριθεί στους 16 του Μουντιάλ.

Μπορεί το Καμερούν να πέτυχε ίσως την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της ταπεινώνοντας την Βραζιλία με 1-0 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τους 16 του Μουντιάλ. Και αυτό γιατί η Ελβετία κατάφερε να κερδίσει την Σερβία και να προκριθεί αυτή στους 16. Ο Τίτε παρέταξε με πολλούς αναπληρωματικούς την «σελεσάο» καθώς επί της ουσίας εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου.

Όπως αναμενόταν οι Βραζιλιάνοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 14′ ο Φρεντ έκανε την μπαλιά για τον Μαρτινέλι που έκανε την κοντινή κεφαλιά και ο Επασί την έβγαλε σε κόρνερ. Στην συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε μέτριο ρυθμό με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου και την «σελεσάο» να πατά καλύτερα στο ματς. Ενώ η ομάδα του Τίτε πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο λίγο έλειψε να δεχτεί γκολ στο 45′ όταν  ο Εμπουεμό έκανε την κεφαλιά εξ επαφής και την έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Με μεγάλη ευκαιρία άρχισε το δεύτερο ημίχρονο για τους Καμερουνέζους όταν στο 50′ ο Αμπουμπακάρ έκανε το γύριμα με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα οι Βραζιλιάνοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία οταν Ζεσούς και Ροντρίγκο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από κοντά. Ο Επασί χρειάστηκε να επέμβει σε δυο περιπτώσεις σε σουτ των Ζεσούς και Γκιμαράες στο 56′ και στο 57′ αντίστοιχα. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τις δυο ομάδες να επιδιδονται σε παιχνιδι κεντρου και ενω τα λεπτά περνούσαν οι Καμερουνέζοι στο 91′ πέτυχαν το γκολ της μεγαλειώδους νίκης όταν ο Αμπουμπακάρ εκτέλεσε τον Έντερσον με κεφαλιά για το 1-0 με τον σκόρερ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα καθώς έβγαλε την φανέλα.

Καμερούν (Ριγκομπέρ Σονγκ, 4-3-3): Επασί – Φάι, Τολό, Γου, Εμποσέ – Ενγκαμαλέου, Ανγκισά, Κούντε – Αμπουμπακάρ, Τσούπο-Μοτίνγκ, Εμπεούμο(64′ Τοκό Εκαμπί).

Βραζιλία (Τίτε, 4-2-1-3): Έντερσον – Ντάνι Άλβες, Μιλιτάο, Μπρέμερ, Τέλες(55′ Μαρκίνιος) – Φαμπίνιο, Φρεντ – Ροντρίγκο(55′ Έβερτον) – Μαρτινέλι, Ζεσούς(64′ Πέδρο), Άντονι(79′ Ραφίνια).