overfm.gr | Super League 1 | Μπαλοθιές κατά ρυπάς για ΟΦΗ στο Αγρίνιο

Ενας εντυπωσιακός ΟΦΗ έκανε φύλλο και φτερό τον Παναιτωλικό μέσα στο Αγρίνιο διασύροντας τον με το εντυπωσιακό 4-0.

Εντυπωσιακός και φοβερός ο ΟΦΗ διέσυρε τον Παναιτωλικό με 4-0 στο Αγρίνιο σε παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Η κριτική ομάδα μετέτρεψε το παιχνίδι σε παράταση για έναν ρόλο και κατάφερε να κάνει φύλλο και φτερό τους γηπεδούχους που δεν απείλησαν σχεδόν σε κανένα σημείο στο παιχνίδι. Ένα αποτέλεσμα που ούτε και πιο αισιόδοξος οπαδός των Ηρακλειωτών» δεν θα περίμενε. Με αυτήν την νίκη οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 11η θέση με 15 βαθμούς ενώ οι «κυανοκίτρινοι» με αυτήν την ήττα παρέμειναν στην όγδοη θέση.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να προσέχουν τα νότα τους και να μην ρισκάρουν να βγουν μπροστά. Όμως οι «Κρητικοί» είναι η ομάδα που έχουν μπει πιο καλά στο γήπεδο έχοντας πάρει τα ηνία και την κατοχή της μπάλας. Και η πίεση τους απέφερε καρπούς στο 27′ όταν ο Ντίκο με ανάποδο ψαλίδι κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Ανέστη και να κάνει το 0-1. Ένα γκολ που ίσως ζήλευε και ο Καρέλης. Ο τελευταίος μάλιστα παραλίγο να ισοφαρίσει στο 30′ όταν από την σέντρα του Ντάνγκο πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο για τις δυο ομάδες με τους «Ηρακλειώτες» να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη όταν ο Ντίκο στο 50′ επιχείρησε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από τα δοκάρια του Ανέστη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΟΦΗ είχε και δοκάρι με τον Νέιρα σε κοντινό σουτ και ενώ προηγήθηκε η απόκρουση του Ανέστη σε μακρινό σουτ του Τοράλ. Η ασφυκτική πίεση των «Κρητικών» στην επανάληψη απέφερε καρπούς και στο 52′ ο Ντίκο μπηκε στην περιοχή των γηπεδούχων και έκανε ωραία προσπάθεια και πλάσαρε ιδανικά τον τερματοφύλακα των «Αγρινιωτών» για να κάνει το 0-2. Οι γηπεδούχοι ήταν λες και ή έπαιζαν εκτός έδρας ή λες και βρισκόντουσαν σε άλλο γήπεδο με την απόδοση τους και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε καμία περίπτωση και αυτό αποδείχθηκε στο 73′. Ο Τοράλ βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη και πλάσαρε τον πρώην τερματοφύλακα της Γκέτεμποργκ για να κάνει το 0-3 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι. Ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μάλιστα στο 94′ έβαλε το κερασάκι στην τ0ύρτα της μεγαλειώδους νίκης στο Αγρίνιο όταν ο Τζούνο έκανε το σουτ με τον Ανέστη να διώχνει και τον Τσιλιανίδη από κοντά να κάνει το τελικό και εντυπωσιακό 0-4.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης(71′ Λιάβας), Μαλής(71′ Πέδρο), Μλάντεν, Χουχούμης, Φλόρες, Ντίας, Ξενιτίδης, Νταγκό(60′ Χατζηθεοδωρίδης), Σενγκέλια(78′ Μάρτενσον), Καρέλης.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Πασαλίδης, Ντιουσέ, Νέιρα(70′ Τσιλιανίδης), Ντικο(85′ Τζου), Βούρος, Διαμαντής, Τοράλ(76′ Γκερέρο), Μεγιάδο(76′ Περέα), Μπαλογιάννης(70′ Τοράρισον).