overfm.gr | Champions League | Μπάγερν – Παρί 2-3: Προβάδισμα πρόκρισης με τον Εμπαπέ για τους Γάλλους

Μπάγερν – Παρί 2-3: Ο Εμπαπέ σκόραρε δυο φορές, ο Μαρκίνιος μια και η Παρί πήρε μια «σπουδαία» νίκη μέσα στο «Allianz Arena».

Με τέτοιον Εμπαπέ πως να μην κερδίσεις; Ο Γάλλος σουπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν με δυο γκολ κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του σε μια σπουδαία νίκη με 3-2 σκορ στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης Μπάγερν Μονάχου. Οι Γάλλοι παρουσίασαν μια σοβαρή και μεστή εμφάνιση και σε συνδυασμό με την εκτελεστική ικανότητα τους έφτασαν σε μια νίκη η οποία μπορεί να τους δώσει την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Μαουρίσιο Ποτσετίνο και τους παίκτες του, καθώς μόλις στο 3ο μόλις λεπτό του αγώνα ο Εμπαπέ έκανε το 1-0. Ο Γάλλος επιθετικός συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Νεϊμάρ, και με ένα ψύχραιμο πλασέ κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Μάλιστα οι Παριζιάνοι έφτασαν πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα στο 2-0, όταν ο Μαρκίνιος βρέθηκε σε θέση σέντερ φορ, με αποτέλεσμα να διπλασιάσει τα τέρματα των Παριζιάνων. Η απάντηση της Μπάγερν ήρθε στο 37ο λεπτό, με τον πρώην παίκτη της Παρί Τσούπο Μότινγκ. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Όπως είναι λογικό στο Β ημίχρονο η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Άλλωστε στο γήπεδο της το να χάνει 2-1 από οποιαδήποτε ομάδα είναι βαρύ για τους Γερμανούς. Κάπως έτσι στο 60ο λεπτό, ο Μίλερ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίμιχ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για να φέρει το ματς στα ίσα. Ωστόσο ο Εμπαπέ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ο Γάλλος επιθετικός έπιασε απροετοίμαστη την άμυνα της Μπάγερν κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να «σκοτώσει» τους Βαυαρούς. ‘Αλώστε το να δώσεις χώρο στον Εμπαπέ είναι ένα λάθος το οποίο το πληρώνεις.

Το 3-2 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με την Παρί Σεν Ζερμέν να παίρνει μια άτυπη ρεβάνς για τον χαμένο τελικό της περασμένης σεζόν. Κάπως έτσι οι Γάλλοι πήραν ένα προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, ωστόσο το αποτέλεσμα δεν είναι τέτοιο που να μην μπορεί να γίνει κάποια ανατροπή. Άλλωστε στο Champions League τα τελευταία χρόνια έχουμε δει τα πάντα.

Μπάγερν (Χάνζι Φλικ): Νόιερ, Αλάμπα, Ζίλε (42’ Μπόατενγκ), Παβάρ, Ερναντές, Γκορέτσκα (33’ Ντέιβις), Κίμιχ, Σανέ, Κομάν, Μίλερ, Τσούπο-Μότινγκ

Παρί (Μαουρίτσο Ποτσετίνο): Κέιλορ Νάβας, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος (30’ Ερέρα), Ντιαλό (46′ Μπάκερ), Νταγκμπά, Γκουέγ, Ντανίλο, Ντράξλερ, Ντι Μαρία (71′ Κεν), Νεϊμάρ, Μπαπέ.