overfm.gr | Champions League | Μπάγερν Μονάχου-Μπαρτσελόνα 3-0 – Ένας Τσάβι δεν φέρνει την άνοιξη [vids]

Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε 3-0 από την Μπάγερν Μονάχου για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League και αποκλείστηκε για πρώτη φορά μετά το 2000!

Κατέβηκε για να διεκδικήσει την νίκη. Ήξερε ότι αυτό θα είναι δύσκολο. Όπερ και εγένετο. Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε 3-0 από την Μπάγερν Μονάχου για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Οι «Μπλαουγκράνα» αποχαιρετούν την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μετά από 21 ολόκληρα χρόνια.

Οι συνθέσεις

Μπάγερν Μονάχου – Ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν επέλεξε να δώσει έμφαση στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας παρατάσσοντας του Βαυαρούς σε διάταξη 4-1-4-1. Κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο Νόιερ. Τετράδα στην άμυνα οι Παβάρ, Ουπαμεκανό, Σίλε και Ντέιβις. Αμυντικό χαφ ξεκίνησε ο Τολισό. Στην μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Κομάν, Μουσιάλα, Μίλερ, Σανέ και μοναδικός προωθημένος ο Λεβαντόφσκι.

Μπαρτσελόνα – Ο Τσάβι έμεινε στο προσφιλές σε όλους 4-3-3. Τα γκολπόστ υπερασπίστηκε ο Τερ Στέγκεν. Τετράδα στην άμυνα-από αριστερά προς δεξιά- οι Ζόρντι Άλμπα, Λενγκλέ, Πικέ και Αραούχο. Τριάδα στα χαφ οι Ντε Γιόνγκ, Μπουσκέτς και Γκάβι. Ντεμπελέ και Ντέστ στις πτέρυγες και προωθημένος ο Ντεπάι.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Οι Καταλανοί μπήκαν στο γήπεδο με σκοπό να πάρουν το τρίποντο κόντρα σε μια ομάδα που παίζει επιθετικά. Η Μπάγερν άρχισε να κερδίζει σταδιακά μέτρα στο γήπεδο. Πράγμα που σε συνδυασμό με την κακή μέρα που βρισκόταν ο Τερ Στέγκεν ήταν η τέλεια συνταγή για τους Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και Τόμας Μίλερ με τον δεύτερο να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά με ασίστ του πρώτου στο 34ο λεπτό. Ο Γερμανός επιθετικός έφτασε τα 5ο γκολ στο Champions League, εκ των οποίων τα 8 κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Το γκολ του Τόμας Μίλερ όπως ήταν φυσικό άνοιξε την όρεξη της Μπάγερν Μονάχου και λίγο αργότερα με σουτ-κεραυνό του Λιρόι Σανέ έκανε δύο τα τέρματα της. Στο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα πληροφορήθηκε για την εξέλιξη στην αναμέτρηση Μπενφίκα-Ντιναμό Κιέβου (2-0) με την ψυχολογία να πέφτει στο ναδίρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα ήταν ακίνδυνη και η Μπάγερν αρκέστηκε σε ακόμα ένα γκολ με τον Τζαμάλ Μουσιάλα στο 62′. Έτσι οι Καταλανοί ηττήθηκαν για μια ακόμη φορά από τους Βαυαρούς και πήρε την άγουσα για το Europa League μετά από 21 χρόνια (τότε Κύπελλο UEFA).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου (Μπενφίκα-Ντιναμό Κιέβου) οι γηπεδούχοι χάρη σε δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο πήρε το τρίποντο και έβαλε το λιθαράκι της στον αποκλεισμό της Μπαρτσελόνα.

Η βαθμολογία του ομίλου

1. Μπάγερν Μονάχου 18
  2. Μπενφίκα 8
  3. Μπαρτσελόνα 7
  4. Ντιναμό Κιέβου 1

Να υπενθυμίσουμε πως εκκρεμεί η αναμέτρηση της Αταλάντα με την Βιγιαρεάλ η οποία αναβλήθηκε λόγω χιονόπτωσης. Το ματς είναι προγραμματισμένο να γίνει αύριο στις 17:30.