Euroleague

Μπάγερν – Μονακό 78-83 – Τζέιμς και Άντζουσιτς κατέλαβαν το Μόναχο [vid]

Η Μονακό κατάφερε να πάρει μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μπάγερν. Έχοντας τον Τζέιμς σε τρομερή μέρα, οι Γάλλοι νίκησαν με 83-78, μέσα στη Γερμανία.

14.01.2022 | 00:20

Η Μπάγερν υποδέχθηκε τη Μονακό στο Μόναχο, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague. Η γαλλική ομάδα, με κορυφαίους τους Τζέιμς και Άντζουσιτς, κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 83-78. Οι δυο παίκτες σημείωσαν από 26 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη, για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γουόλντεν και Λούσιτς με 26 και 14 πόντους αντίστοιχα

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα και οι δυο ομάδες βρίσκονται εκτός 8αδας (11η θέση), έχοντας 8 νίκες και 11 ήττες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μπάγερν μπήκε κάπως νωθρά στο παιχνίδι κι έτσι έδωσε την ευκαιρία στη Μονακό να προηγηθεί. Ο Γιακούμπα με τρίποντο μετά από ασίστ του Τζέιμς «έγραψε» το 2-6. Στη συνέχεια η γαλλική ομάδα, έλεγχε το ρυθμό του αγώνα. Έτσι κατάφερε να μη χάσει την πρωτοπορία του σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 19-18, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν Μονάχου, κατάφερε αρχικά να αντιδράσει και στη συνέχεια να προηγηθεί. Ο Κόρεϊ Γουόλντεν έβαλε μπροστά την ομάδα του με 31-28, όταν το χρονόμετρο έδειχνε 6:19. Ωστόσο, η νικήτρια ομάδα, ήταν καλύτερη στα υπόλοιπα λεπτά και κατάφερε να πάρει και το δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 21-17. Οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τη Μονακό να προηγείται 40-35 μέσα στη Γερμανία.

Με την είσοδο των δυο ομάδων στο παρκέ της Audi Domme Arena, η Μπάγερν προσπάθησε να αντιδράσει. Έτσι, έφτασε το σκορ στο 40-40 με ένα γρήγορο 5-0. Ωστόσο η Μονακό ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα. Έτσι, με τους Τζέιμς και Άντζουσιτς κατάφερε να προηγείται 52-46. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 54-62, με την εικόνα να μην αλλάζει για τις δυο ομάδες.

Πίεσε η Μπάγερν αλλά δεν άντεξε στην τελική ευθεία

Η γηπεδούχος ομάδα, αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο. Συγκεκριμένα, ο Όγκνιεν Γιαμαράζ, με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 61-66. Ωστόσο, η Μονακό έκανε νέο σερί και έφτασε τη διαφορά στους 10, με το σκορ να γίνεται 71-61 υπέρ της. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν εκ νέου, φτάνοντας στο 72-76. Ωστόσο, οι Τζέιμς και Χάντερ, με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα, έκαναν το 79-74 υπέρ των Γάλλων.

Τελικό σκορ στο Audi Domme Arena, έμελλε να είναι το 78-83. Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Πριγκιπάτου, που προσπαθεί να χτυπήσει την πόρτα της 8αδας.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 4, Τόμας 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουόλντεν 26 (3/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίβερς 3 (1/6 σουτ), Χάντερ 8 (6 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 6 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Λούτσιτς 14 (2), Ομπστ, Ρούμπιτ 6 (7 ριμπάουντ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπέικον 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Βέστερμαν 2, Τόμας 7 (1), Ντιάλο 3 (1/4 τρίποντα), Μότουμ 5 (1), Μοτιεγιούνας 10 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Άντζουσιτς 16 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Χολ, Τζέιμς 26 (5/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 19/32 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 10/11 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 18/35 δίποντα, 12/17 τρίποντα, 11/16 βολές, 27 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 3 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.