overfm.gr | Champions League | Μπάγερν Μονάχου – Λοκομοτίβ Μόσχας 2-0: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο

Η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε να περάσει την άμυνα της Λοκομοτίβ Μόσχας στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Νίκλας Σίλε και Έρικ Τσούπο-Μοτίνγκ έδωσαν τη νίκη με 2-0 στους Βαυαρούς, για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Με αρκετές αλλαγές παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο η Μπάγερν Μονάχου, με τον Γκορέτσκα να κάνει μία λανθασμένη πάσα στο 10’ στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή, σε κα΄τι που θα μπορούσε να είναι το πρώτο γκολ των Βαυαρών. Στο 18’ ο Ντέιβις προσπάθησε με ένα καλό σουτ εκτός περιοχής να βάλει μπροστά στο σκορ την Μπάγερ, ωστόσο η μπάλα βρήκε στα σώματα των αμυντικών και απομακρύνθηκε.

Με τους Βαυαρούς να συνεχίζουν τον επιθετικό τους μονόλογο, ο Σαρ έκανε ένα σουτ από μακρινή απόσταση στο 25’, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκιγέρμε. Στο 35’ η Λοκομοτίβ απείλησε για πρώτη φορά στον αγώνα, με τον Ρίμπους να γίνεται δέκτης μίας πάσας μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε ένα σουτ το οποίο κατέληξε πάνω στο Νόιερ. Λίγο αργότερα οι Ρώσοι απείλησαν και πάλι με τον Καμάνο στο 38’, όμως η προσπάθεια του κόπηκε από την άμυνα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μίλερ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, καθώς μετά από μία ενέργεια, μπήκε στην μεγάλη περιοχή και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βαυαροί συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, με τον Σίλε να πιάνει μία κεφαλιά σε κόρνερ στο 50’, όμως ο Γκιγέρμε ήταν εκεί για να σταματήσει την προσπάθεια του.

Την απόκρουση του αγώνα έκανε μετά από λίγα λεπτά και πάλι ο Γκιγέρμε, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον ολομόναχο Τσούπο-Μοτίνγκ, τον οποίο και κατάφερε να κερδίσει σε τετ α τετ, διατηρώντας το 0-0 στο 54’. Στο 58’ ο Γκνάμπρι έχασε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, καθώς πρώτα ο Γκιγέρμε σταμάτησε το σουτ του, ενώ μετά πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα άουτ.

Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Σίλε στο 63’, ο οποίος πήδηξε ψηλότερα από όλους σε ένα κόρνερ και έκανε το 1-0 για την Μπάγερν. Ο Τσούπο-Μοτίνγκ «καθάρισε» τελικά το παιχνίδι για την Μπάγερν στο 80’, με τον Γκνάμπρι να τον τροφοδοτεί και εκείνο να μην αστοχεί από κοντινή απόσταση για το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Σαρ, Μπόατενγκ (Ρίτσαρντς 69’), Σίλε, Ντέιβις (Ερνάντες 69’), Ρόκα, Γκορέτσκα (Μουσιάλα 61’), Σανέ (Στίλερ 85’), Μίλερ (Γκνάμπρι 46’), Κόστα, Τσούπο-Μοτίνγκ

Λοκομοτίβ Μόσχας (Νίκολιτς): Γκιγέρμε, Ζιβογκλιάκοφ, Τσορλούκα, Ραϊκοβιτς, Ρίμπους, Ριμπτσίνσκι (Σιλιάνοφ 88’), Ιγκνατίεφ, Μαγκέεφ, Μίραντσουκ, Καμάνο (Ιοσίνοφ 76’), Έντερ